Cs131 radyoizotopunun çeşitli nükleer reaksiyonlar ile eldesi
Obtaining of Cs131 radioisotope with various nuclear reactions
- Tez No: 646758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VİLDAN ÖZKAN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Nükleer fizikteki gelişmeler nükleer teknolojiye önemli katkılar sağlayıp bağlantılı birçok alanda önemli gelişmeler olmasını sağlamıştır. Bu gelişmelerin temel sebebi çekirdeğin yapısının anlaşılması ve buna bağlı nükleer reaksiyonların altında yatan fiziksel teorilerin geliştirilmesidir. Dolayısıyla, nükleer reaksiyonların özellikleri ve reaksiyonların tesir kesitlerinin bilinmesi, reaksiyonun olası sonuçları hakkında fikir sahibi olunmasını sağlamaktadır. Nükleer reaksiyonların tesir kesitlerini deneysel olarak bulmak hem maliyet hem koşullar bakımından mümkün olmadığında reaksiyon tesir kesitleri teorik olarak çeşitli nükleer reaksiyon kodlarıyla hesaplanmaktadır. Kanser tedavisinde kullanılan diğer elementlere göre 131Cs elementi daha kısa yarılanma ömrüne ve daha yüksek enerjiye sahip olmasından dolayı son yıllarda kanser tedavilerinde 131Cs elementi kullanılmaya başlanılmıştır. Tez çalışmamızda 131Cs elementini elde edecek şekilde EXFOR deneysel veri kütüphanesinde mevcut olan 133Cs(γ,2n), 133Cs(p,x), 127I(α,γ) ve 131Xe(p,n) reaksiyonlarının tesir kesitleri incelenmiştir. TALYS 1.8 nükleer kod programı ile elde edilen teorik sonuçlar ile EXFOR veri kütüphanesinden alınan veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advances in nuclear physics have made significant contributions to nuclear technology and have led to significant developments in many related areas. The main reason for these developments is the understanding of the structure of the nucleus and the development of physical theories underlying nuclear reactions. Therefore, knowing the properties of the nuclear reactions and the cross sections of the reactions provides an idea about the possible consequences of the reaction. When it is not possible to experimentally find cross sections of nuclear reactions in terms of both cost and conditions, reaction cross sections are theoretically calculated by various nuclear reaction codes. Since the 131Cs element has a shorter half-life and higher energy compared to other elements used in cancer treatment, the 131Cs element has been used in cancer treatments in recent years. In our thesis study, the cross sections of the 133Cs(γ,2n), 133Cs(p,x), 127I(α,γ) and 131Xe(p,n) reactions available in the EXFOR experimental data library to obtain the 131Cs element were examined. The theoretical results obtained with the TALYS 1.8 nuclear code program were compared with the data from the EXFOR data library.