Metalografik deneyler sonucu oluşturulan algoritmaya göre çalışan tam otomasyonlu ısıl işlem fırını hesaplamaları, prototip tasarımı ve imalatı
Fully automated heat treatment furnace calculation, desing of prototype and manufacturing of prototype furnace, which is working with control algorithm from metallographic experiments
- Tez No: 646776
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmada, ısıl işlem prosesinde meydana gelebilecek tüm işlem hatalarını minimize edecek, verimli ve homojen ısıl dağılımı sağlayabilecek tam otomasyonlu bir atmosferik ısıl işlem fırını tasarımı, ısıl, metalurjik hesaplamaları ve prototip fırın imalatını kapsamaktadır. Prototip fırın, malzemelerin ZSD (zaman-sıcaklık-dönüşüm) diyagramlarına göre yapılacak ısıl işlemler ve metalurjik deneyler (mikroskobik yapı, sertlik deneyi, çekme deneyi, spektrometre analizi vs.) sonucunda elde edilecek verilere göre oluşturulacak kontrol algoritmasına göre çalışacaktır. Projenin diğer ısıl işlem fırınlarından artıları ise şu şekilde planlanmıştır: Isıl homojenizasyon. Prosesin tamamen otomatik olması ve kullanım kolaylığı (ısıl işlem tecrübesi ve bilgisi olmayanlar için bile kolay kullanım imkanı). Isıl verimlilik.
Özet (Çeviri)
This thesis includes calculation, desing and manufacturing prototype of a fully automated, efficient atmospheric heat treatment furnace that could eliminate faults coming from heat treatment processes and provides homogeneous heat distribution. The prototype furnace, will work according to the control algorithm obtained from the heat treatment and the metallographic experiments (microscopic structure, hardness test, tensile test, spectrometer analysis, etc.) by TTT (time-temperature-conversion) diagrams of steels. The pros of the project from other heat treatment furnaces are planned as follows: Thermal homogenization. The process is completely automatic and easy to use (easy to use, even for those without heat treatment experience and knowledge). Thermal efficiency.