Comparison of ERP's software qualities in airlines industries using Delone Model by AHP method
AHP methodu ile Delone Modeli kullanılarak havayolu endüstrisinde ERP yazılım kalitesinin karşılaştırılması
- Tez No: 646853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATUHAN KOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İş sektöründe Kurumsal Kaynak Planlamadaki yazılım sistem özellikleri önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı AHP methodu ve 5'li Likert ölçeği analizi ile havayolu şirketlerinin kullandıkları yazılım programlarının başarılı olup olmadığını belirlemektir. Türkiye'de faliyet gösteren 2 önemli havayolu şirketinde alt ve üst pozisyonlardaki 60 çalışan ile çalışma yapılmıştır. İkili karşılaştırma sonrasında, bu iki şirketin kullanmış oldukları yazılım programlarının güçlü ve zayıf yönleri, havacılık sektöründeki rekabet öncelikleri göz önüne alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Software system qualities at Enterprise Resource Planning are taken as an important place among business sector. This study aims to determine what if airline companies are success to use and service it that likert scales in five scope are used to this and analyzed by using Analytic Hierarchy Process. Two regardable airline companies in Turkey where 60 workers from pre and up positions at total were questioned. After dual comparison, strong and weak sides of these two companies using their different software systems are found out as preferenced priorities in this business competition in aviation sector.