Hibrit yenilenebilir enerji sistemleri ile entegre akıllı şebekenin modellenmesi ve simülasyonu
Modeling and simulation of smart grid integreted with hybrid renewable energy systems
  1. Tez No: 646859
  2. Yazar: ÖMER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giderek artan dünya nüfusu ve fosil yakıt rezervlerinin azalan bir eğri oluşturması sebebiyle enerji kaynağı olarak alternatif arayışlara yönelinmiştir. Fosil yakıtların oluşum hızı, tüketim miktarının yıllara göre artmasına paralel bir süreç sergilememektedir. Günümüzde ne kadar alternatif öneriler ortaya atılsada henüz bunları tercih etme yoluna tam anlamıyla gidilememiştir. Enerji üretimi açısından ön plana çıkan kömür, petrol, doğalgaz gibi fosil yakıtların tüketimi ve bu kaynakların doğada hızla tükenmesi bizlerin yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını zorlaştırmıştır. Bu enerji kaynaklarının avantajları incelendiğinde en önemli özelliklerinden biri hibrit olarak kullanılabilmeleridir. Hibrit sistemler farklı enerji kaynaklarının birlikte kullanımına ve yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut sisteme entegrasyonuna olanak sağlamaktadır. Bu çalışma hibrit yenilenebilir enerji sistemlerinin örnekleri ve mevcut sistemlere entegrasyonunun nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermektedir. Önemli mali destekler sonucunda bu sistemler günümüzde kurulmaya ve kullanılmaya başlanmıştır; ancak bu sistemlerin kurulumu için alt yapının güçlendirilmesi ve araştırma-geliştirme çalışmalarının arttırılması gerekmektedir. Rüzgar, güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının stabilitesi ortam koşullarına bağlı olduğu için akıllı şebekelere entegrasyonu ile iletim ve dağıtım konusunda enerji arz güvenliğini daha üst noktalara taşımış olur. Bu çalışmada yenilenebilir enerji sistemlerinin modellemesi yanında akıllı şebekelere entegrasyonu da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing world population and fossil fuel reserves forming a decreasing curve, they have sought alternative searches as an energy source. The rate of formation of fossil fuels does not show a process parallel to the increase in consumption amount over the years. Today, no matter how alternative suggestions have been put forward, it has not been possible to choose them yet. The consumption of fossil fuels such as coal, petroleum, natural gas, which come to the fore in terms of energy production, and the rapid depletion of these resources in nature have made it difficult for us to use renewable energy sources. When the advantages of these energy sources are examined, one of its most important features is that they can be used as hybrid. Hybrid systems allow the use of different energy sources together and the integration of renewable energy sources into the existing system. This study provides information about examples of hybrid renewable energy systems and how to integrate them into existing systems. As a result of important financial supports, these systems have started to be established and used today; however, the infrastructure and strengthening of research and development activities should be increased for the installation of these systems. As the stability of renewable energy sources such as wind and solar depends on the ambient conditions, it increases the energy supply security in terms of transmission and distribution with its integration into smart grids. In this study, besides the modeling of renewable energy systems, their integration into smart grids was also examined.