Viyolonsel eğitiminde kullanılmak üzere tasarlanan sekiz makamsal etüt çalışması
Eight majal studies designed to be used in violonal education
- Tez No: 646858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİ MADANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada yer alan etütlerde sol el ile ilgili makam, pozisyon becerilerinin kazanılması sağ elde ise viyolonselde yay tekniklerinin uygulanarak teknik kullanımlarının geliştirilmesi viyolonsel çalgısında Türk müziği uygulamaları, icralarının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Viyolonselde makamsal müzik icrasının nasıl uygulandığı, bu uygulamanın bütün boyutlarıyla nasıl geliştirilebileceğine yönelik olan bu etütler içerisinde viyolonselde temel olan 1.pozisyon başta olmak üzere 2,3,4. pozisyonların konumlarını, geçişlerini çalıştırmaya yönelik etütlerden oluşmaktadır. Batı müziği eğitimi almış viyolonselcilerin de kolaylıkla makamları ve makam dizilerini kavrayarak icra etmelerine olanak sağlanmıştır. Çalışmada yer alan Makamsal ses sisteminde yazılmış etüt ve egzersizlerin viyolonsel eğitimi sürecinde faydalı bir öğretim materyali olarak kullanılabileceği etütlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to gain the skills of the position of the left hand and the position skills in the right hand and to improve the technical use of the cello in the right hand and to perform the Turkish music practices and performances in the cello instrument. In this study of how to perform the maqamical music performance in cello and how it can be developed with all dimensions of this application, especially in the first position which is the basis of cello, 2,3,4. positions, transitions. The violonists who were trained in Western music were easily given the opportunity to comprehend the makams and their series. The study consists of studies in which the studies and exercises written in the maqam sound system can be used as an good teaching material during the cello education process.