Eğitim sürecinde müziğin görme engelli öğrencilerin kaygı durumları üzerindeki etkisi
The effect of music on the anxiety levels of students with visually disabled in the education process
- Tez No: 646867
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL MURTEZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, müziğin görme engelli bireylerin kaygı durumları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede İstanbul ilinde faaliyet gösteren Üsküdar Türkan Sabancı Görme Engelliler İlköğretim Okulunda öğrenim gören farklı sınıflardaki 99 görme engelli öğrencinin müzik dersi öncesi ve müzik dersi sonrasında kaygı düzeylerinin kıyaslanması, müzik dersinin görme engelli öğrencilerin ruh sağlığı üzerindeki etkilerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde eğitim ve öğretim veren Üsküdar Türkan Sabancı Görme Engelliler İlköğretim Okulunda gerçekleştirilen alan araştırmasında öğrencilere STAI kaygı ölçeği kullanılarak testler yapılmıştır. Alanda yapılan testlerin yanı sıra konu ilgili literatür araştırması ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effect of music on the anxiety status of visually impaired individuals. In this context; the anxiety levels of 99 students who are studying in different classes at İstanbul Üsküdar Türkan Sabancı Visual impairment Primary School were compared before and after the music lessons and it was aimed to find out the effects of music lessons on the anxiety levels of students who have visual impairments.