Natural disaster management with multi UAV systems
Sürü İHA'larla doğal afet yönetimi
- Tez No: 646890
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSU FİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son yıllarda geçmişe kıyasla daha sık görülen doğal afetler, her yıl milyonlarca can kaybına sebep olmaktadır. Can kayıplarının yanında, sosyal ve ekonomik dengeyi de ciddi ölçüde etkileyen bu afetlerden kaynaklı kayıpları minimuma indirgemek insanlık için kritik bir önem arz etmektedir. İnsansız Hava Araçlarının (İHA), doğal afetler gibi acil durumlardaki yönetim yetkinlikleri ile ilgili literatürde birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada ise, doğal afet yönetimi bağlamında, İHA'ların rolünü tanımlayarak, Gazebo ortamında simüle edilmiş örnek bir deprem senaryosunda, sürü İHA'ların mevcut yöntem ve teknolojilerle afet yönetimi sunulmuştur. Burada, İHA'lar sadece afet bölgesini aramakla kalmaz, aynı zamanda yaralı kazazedeleri en yakın hastanelere ulaştırır ve sağlıklı olan kazazedeler için ise telekomünikasyon hizmeti sağlarlar. Bu çalışmanın amacı, doğal afetler gibi acil durumlarda insanların refahını iyileştirmek adına, yararlı teknik sonuçlar sunarak tam bir afet yönetim sistemi yaratmaktır. Bu bağlamda, afet öncesi ve afet sonrası takip edilmesi gereken aşamalar incelenmiş, İHA'ların kullanabileceği alternatif ağ mimarileri sunulmuş ve farklı ihtiyaçlar için sağlanabilecek tüm kablosuz haberleşme teknolojileri incelenmiş ve kıyas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The occurrence of natural disasters is getting increase in recent years compared with the past, and these disasters cause millions of casualties every year. It is critical for humanity to minimize losses caused by disasters, which seriously affect social and economic balance, as well as casualties. There is a lot of studies in the literature regarding the management competencies of Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) in emergencies such as natural disasters. In the context of natural disaster management, this study defines the role of UAVs and presents disaster management with swarm of UAVs using existing methods and technologies in an exemplary earthquake scenario simulated in Gazebo environment. Here, UAVs not only search the disaster area, but also deliver the injured victims to the nearest hospitals and provide telecommunication services for healthy survivors. The aim of this study is to create a complete disaster management system by providing useful technical results to improve the welfare of people in emergencies such as natural disasters. In this context, the stages that need to be followed before and after the disaster are examined, alternative network architectures that can be used by UAVs are presented and all wireless communication technologies that can be provided for different needs are examined and compared.