Wireless cooperative scheme for next generation uavs–assisted cellular network in disaster area
Afet bölgesinde yeni nesil İHA'lar destekli hücresel ağ için kablosuz iş birliği programı
- Tez No: 809115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARİK ADNAN ALMOHAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, doğal afetler sırasında telekomünikasyon altyapısı alanına önemli bir katkı sağlamaktadır. 5G iletişim teknolojisi ile donatılmış insansız hava araçlarını (İHA) kullanan yeni bir çözüm önermektedir. Doğal afetler telekomünikasyon altyapılarını bozabilir, hücresel ağları erişilemez hale getirebilir ve ilk müdahale ekiplerinin ilerlemesini engelleyebilir. Çoklu İHA iletişimi, enerji verimliliğini, kapasiteyi ve spektrum verimliliğini artırmak ve merkezi ağ olmadan geçici ağlar için iletişim hizmetleri oluşturmak için de gereklidir. Kablosuz iletişimde kooperatif İHA rölesi için önerilen modeller, kamu güvenliği ağlarının acil durum çağrılarına yanıt verme yeteneğini geliştirmek için düğümler arasındaki iletişimi kurmak için bir algoritma olarak yüksek Sinyal gürültü oranı kriterini kullanarak afet bölgelerinde kablosuz iletişimi geliştirmek için umut verici sonuçlar göstermektedir. ve doğal afetler sırasında kritik bilgileri paylaşın. Simülasyon sonuçları ve performans analizi, afet bölgelerinde etkili bir iletişim ağı için enerji verimliliği, spektrum verimliliği ve kapasite ile ilgili kaynak tahsisini optimize etmek için değerli kılavuzlar sağlar. Önerilen sistem, etkilenen bölgelerdeki insanları birbirine bağlayarak ve ilk müdahale ekipleriyle iletişim kurmalarını sağlayarak kurtarma operasyonlarına yardımcı olabilir. Çalışma, etkili bir felaket kurtarma sağlamak için afet yönetimi stratejilerine ve kamu güvenliği ve acil durum iletişimine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Kamu güvenliği ve acil durum iletişim sistemlerinin etkili afet yönetimi stratejilerinin önemi için çok sekmeli U2U iletişimi kullanılarak bir afet olayı sırasında kaynakların yönetimi üzerine çalışma.
Özet (Çeviri)
This study makes a significant contribution to the field of telecommunication infrastructure during natural disasters. It proposes a novel solution utilizing unmanned aerial vehicles (UAVs) equipped with 5G communication technology. Natural disasters can disrupt telecommunication infrastructures, leaving cellular networks inaccessible and hindering the progress of first responders. Multi-UAV communication is also necessary to improve energy efficiency, capacity, and spectrum efficiency and establish communication services for ad-hoc networks without centralized networking. The proposed models for cooperative UAV relay in wireless communication show promising results for improving wireless communication in disaster areas using the criterion of high Signal to noise ratio as an algorithm to establish the communication between nodes to enhance public safety networks' ability to respond to emergency calls and share critical information during natural disasters. The simulation results and performance analysis provide valuable guidelines for optimizing resource allocation regarding energy efficiency, spectrum efficiency, and capacity for an effective communication network in disaster areas. The proposed system can aid rescue operations by connecting people in affected areas and allowing them to communicate with first responders. The study emphasizes the need for disaster management strategies and public safety and emergency communications to ensure effective disaster recovery. The study on managing resources during a disaster event using multi-hop U2U communication for the importance of effective disaster management strategies of public safety and emergency communications systems.