Fatih ilçesi'ndeki Erken Cumhuriyet Dönemi İtfaiyeciler Birliği Apartmanı restorasyon projesi
Early Republic Itfaiyeciler Birligi Apartment restoration project in fatih district
  1. Tez No: 646933
  2. Yazar: MERVE ABALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
İstanbul'un Fatih ilçesinde, Hüsambey mahallesinde yer alan İtfaiyeciler Birliği Apartmanı 1930'lu yılların başında inşa edildiği düşünülen Erken Cumhuriyet Dönemi yapısıdır. Yapı bölgede o tarihe değin çok yaygın olmayan apartman tipolojisinde ve kagir olarak inşa edilmiştir. Günümüze de büyük ölçüde özgünlüğünü koruyarak gelmesinden dolayı korunması gereken bir yapı olduğu düşünülmektedir. Tez kapsamında öncelikle yapının mevcut durumu detaylı olarak belgelenmiş, hasar ve malzeme analizleri yapılarak analitik rölöveleri hazırlanmıştır. Daha sonrasında çevre ve tipoloji araştırmalarından yardım alınmış ve yapının mevcut durumu da göz önünde bulundurularak restitüsyon projesi hazırlanmıştır. Restitüsyon projesi ışığında, hasar analizlerinde tespit edilen sorunlar için müdahale önerileri sunulmuştur. Restitüsyon çizimlerinden yararlanılarak yapının kaybolan mimari elemanlarının bütünlenmesi ve/veya yeniden yapımı önerilmiştir. Son olarak yapının terk edilmeden önceki kullanıcıları ve çevre yapıların kullanım işlevleri araştırılarak yapıyı işlevlendirme çalışması yapılmıştır. Yapıda mevcut durumda görülen hasarlarının en büyük sebebi yapının kullanılmamasından kaynaklıdır. Yapının gelecek nesillere özgün biçim, strüktür ve malzemesiyle aktarılabilmesi adına, yapının işlevlendirilmesi ve bakım-onarımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Anahtar kelimeler; Fatih, Apartman, Kagir, 20.Yüzyıl, Koruma, Restorasyon
Özet (Çeviri)
Itfaiyeciler Birliği Apartment Building located in the Hüsambey neighborhood in Fatih district of Istanbul is an Early Republican Period building, which is thought to have been built in the early 1930s. The masonry structure built as an apartment building was not very common in the Fatih area until the date, was not very common until that date. It is strongly suggested that such a building preserving its authenticity until today should be handled properly in order to keep its state of preservation. Within the scope of the thesis, firstly, the current state of the building was documented in detail, and analytical surveys were prepared by making damage and material analyzes. Later, environmental studies were assisted and a restitution project was prepared taking into account the current state of the building. In the light of the restitution project, intervention and typology suggestions are presented for the problems identified in the damage analysis. It has been suggested to make use of the restitution drawings to integrate and / or reconstruct the architectural elements of the building. Finally, a thorough examination including the building's former function before being abandoned and a functional analysis in the use of structures in the surroundings were made in order to propose an appropriate function to the structure. The biggest reason for the current damage in the building is due to the fact that the building is not used. In order for the building to be transferred to the next generations with its original form, structure and material, the structure must be given a proper function and maintained and repaired regularly. Anahtar kelimeler; Fatih, Apartment, Masonry, 20th Century, Conservation, Restoration