Basınçlı sulama projelerinde yenilenebilir enerji maliyetlerinin karşılaştırılması: Çanakkale – Çırpılar örneği
Comparison of renewable energy costs in pressurized irrigation projects: Canakkale-Cirpilar case study
- Tez No: 646934
 - Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL TAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünyanın büyük bölümünde olduğu gibi, Türkiye'de de su en fazla tarımsal üretimde kullanılmaktadır. Temiz su kaynakları üzerindeki baskı, gelecekte daha da artacaktır. Buna bağlı olarak zaman içerisinde su çok daha kıtlaşacaktır. Bunun yansıması olarak da tarımsal üretimde kullanılan sulama suyunun daha etkin ve verimli kullanımı için basınçlı sulama yöntemlerinden randımanı yüksek olanların kullanılması bir zorunluluk haline gelecektir. Basınçlı sulama yöntemleri enerji gereksinimlerinin fazla olması nedeniyle üretim maliyetlerini artırmaktadır. Bu nedenle üreticiler, üretim maliyetlerini önemli ölçüde etkileyen enerji maliyetinden kaçınmaya çalışmaktadır. Verimli, kaliteli ve aynı zamanda sürdürülebilir bir üretim için randımanı yüksek sulama sistemleri, dolayısıyla da bir enerji gereksinimi bulunmaktadır. Bu çalışmada, Çanakkale- Yenice- Çırpılar köyünde hali hazırda elektrik enerjisi kullanılarak işletilmeye çalışılan sulama projesinde, ihtiyaç duyulan enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanabilmesi incelenmiştir. Yapılan çalışma sonunda güneş enerjili sistem 2,80 yılda, rüzgar enerjili sistem 3,46 yılda ve hibrit sistem ise 2,99 yılda kendini amorti etmektedir. Bitki ürün deseninde yapılan revizyon ile hibrit sistemin kendini amorti etme süresi ise 1,15 yıl olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
As in much of the world, water is also used in most agricultural production in Turkey. The problems about clean water resources will increase in the future. For this reason, clean water resources will gradually decrease as time passes. Therefore it will be a necessity to use the most effective ones of agricultural pressurized irrigation methods for more effective and efficient use of irrigation water used in agricultural production. Pressurized irrigation systems increase the production costs for reason of need much more energy. Therefore, farmers try to avoid the cost of energy, which increases production costs. For an efficient, high quality and also sustainable production needs high efficiency irrigation systems which need energy requirement. In this study, an irrigation project which is currently being operated using electrical energy in village Çırpılar of Yenice-Çanakkale has been investigated that the required energy can be provided from renewable energy sources. As a result of the study, solar energy system in 2.80 years, wind energy system in 3.46 years and the hybrid energy system pays for itself in 2.99 years. With the revision made in the plant product pattern, the self-paying period of the hybrid system is calculated as 1.15 years.