Mechanical modelling and design of the 4 fingers of an anthropomorphic robotic hand
Antropomorfik robot elin 4 parmak mekanik modellenmesi ve tasarımı
  1. Tez No: 646971
  2. Yazar: MUHAMMAD MUNZER ALSEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Antropomorfik (insansı) robotik el çalışmaları, amputeler için robot elin insan eline benzetilmesini ve elin işlevlerini yerine getirilmesini amaçlamaktadır. İnsansı elin her bir parmağın fleksiyon ve ekstansiyon hareketleri için 3 eklem için 3 motor ile kontrol edilmesi gerekir. Bu çalışmada tam kontrol için insan 4 parmağının Proksimal interfalangeal eklem (PIP) ve Distal İnterfalangeal eklem (DIP) eklemleri arasındaki ilişkiden yararlanılarak her bir parmak için 3 yerine 2 motor kullanılarak mekanik bir model oluşturulmuştur. Kuvvet , servo motor ve kasnaklar ile kontrol edilerek tendonlarla parmak eklemlerine iletilir. Her bir parmak pozisyonu için ters kinematik hesaplanmış fleksiyon ve ekstansiyon hareketlerinin farkı açılarda tendon uzunlukları için transfer fonksiyonu çıkartılarak kasnakların uygun geometrik tasarımı oluşturulmuştur. İnsansı elin parçaları bu modele uygun olarak tasarlanmış, üç boyutlu yazıcı ile basılıp birleştirilmiştir. Kontrolü Arduino mikrodenetleyicisi ile yapılmıştır. 4 parmağın eklem açıları, hareket açıklıkları boyunca ölçümüş ve eklemler arası ilişki hesaplanmıştır. Ters kinematik analiz her farklı parmak ucu pozisyonu için benzersiz bir çözüm sunar, ancak cebrisel bir çözüme ulaşmak için PIP ve DIP arasındaki ilişkiye ait oran insan elinden biraz farklı olduğu varsayılmıştır. Türetilmiş transfer fonksiyonu doğrusal olmayan ve artan bir ilişkiyi ortaya çıkarmıştır. Bu da tam dairesel kasnak yerine spiral olması gerektiğini gösterir. Bununla birlikte tasarımı basitleştirmek için dairesel kasnaklar kulanılmıştır. Ölçülen PIP ve DIP eklem açıları tüm parmakların hareket açıkıkları boyunca kuvvetli bir ilişkiyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Anthropomorphic robotic hands aim to resemble the functions and appearance of human hands. The increasing interest in their design arises from their importance in many medical and engineering applications. Controlling flexion and extension of each of the 4 fingers of an anthropomorphic robotic hand requires 3 motors to have full control of its joints. This study aims to construct a model for the 4 fingers to enable full control of all of their joints using only 2 motors by utilizing the correlation between proximal interphalangeal (PIP) and distal interphalangeal (DIP) joints of human finger to use a single motor for their control. A mechanical model is established for a single finger with correlated PIP and DIP joints to be generalized for the 4 fingers. Inverse kinematics is solved for the angles of the joints in terms of fingertip position. Transfer functions are derived for the change in tendons lengths during flexion to find the appropriate design of the pulleys controlling them. Hand parts are designed, 3D printed, and assembled accordingly, and then controlled using an Arduino microcontroller. Joints angles of the 4 fingers are measured over their full range of motion to calculate their correlation. Inverse kinematics gives a unique solution for each different fingertip position, but the ratio between the correlated angles should be assumed slightly different than that of a human hand for an algebraic solution to exist. The derived transfer functions are found to be nonlinear and increasing, meaning that the designed pulleys need to be spiral instead of perfectly circular. However, circular pulleys are used for the designed hand for simplification. Measured PIP and DIP joint angles show strong correlations for all fingers and over the full range of motion for all joints.