Performance evaluation of manufacturing firms, using economic value: Application on Turkish and Nigerian firms
Ekonomik değer kullanarak, üretici firmaların performanslarının değerlendirilmesi: Türk ve Nijerya firmalarında uygulama
  1. Tez No: 646997
  2. Yazar: EMMANUEL AKHOMU ODEODE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma, Ekonomik Katma Değer (EKD) ile Piyasa Katma Değeri (PKD) arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışma, sırasıyla biri Nijerya'da diğeri Türkiye'de iki (2) adet seçilen çimento üreticisi, Dangote Cement ve Akçansa Çimento arasındaki karşılaştırmayı içermiştir. Veriler, incelenen seçili şirketlerin yıllık raporundan ve mali hesaplarından elde edilmiştir. İlgili veriler, regresyon tekniği kullanılarak istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonuçları, EKD'nin benimsenmesinin kurumsal kuruluşların hissedarlarının değeri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve etki derecesinin veya boyutunun, şirket tarafından benimsenen finansman politikasına, muhasebe politikasına vb. bağlı olduğunu ortaya çıkarmıştır. EKD'nin benimsenmesi, Çimento sektöründe kurumsal performans ile önemli bir olumlu ilişkiye sahiptir. Ayrıca, PKD ve kurumsal performansın, önemli olumlu ilişkiye sahip olduğu da deneysel olarak doğrulanmıştır. Araştırmacılar, bir şirketin performansını değerlendirirken yatırımcıların mali tablo hakkında bağımsız bir görüşte bulunmadan önce EKD benimsemesinden faydalanmaları gerektiğini önermiştir. Bu, yatırımcıların rasyonel yatırım kararları almasını sağlamak üzere şirket hakkında daha ayrıntılı bilgi verecektir. Bu çalışma, 2009'dan 2019'a kadar on yıl boyunca sürmüştür. Çalışmanın sonuçları, EKD'nin PKD üzerindeki önemli bir etkisini olduğunu göstermiş ve dolayısıyla, yatırımcıların sermaye piyasalarında alabilecekleri bilinçli kararlara dayalı bir ölçü sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The study examines the relationship between Economic Value Added (EVA) and Market Value Added (MVA). The study involved the comparison between two (2) selected cement manufactures, one in Nigeria and another in Turkey, Dangote Cement and Akcansa Cimento respectively. Data were obtained from the annual report and financial accounts of the selected companies under study. The relevant data were subjected to statistical analysis using the regression technique. The results of the study revealed that adoption of EVA impact positively on the shareholders' value of corporate organizations and the extent or Degree of effect depends on the financing policy, accounting policy etc. adopted by the company. The adoption of EVA has significant positive relationship with corporate performance in the Cement sector. It was also empirically verified that MVA and corporate performance have significant positive relationship. The researchers recommended that investors should use EVA adoption in evaluating the performance of a company before forming an independent opinion on the financial statement. This will give more detailed information about the company, to enable investors make rational investment decisions. The study was for a period of ten years from 2009 to 2019.The results of the study have portrayed a significant impact of EVA on MVA, thus providing a benchmark based on which investors can make informed decisions in capital markets.