Süsen (Iris sp.) türlerinde farklı sulama düzeyleri ve yetiştirme ortamlarının bitki gelişim performansı üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determinations the effects of different irrigation levels and medium on plant development performance of iris
- Tez No: 647134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARDA AKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ülkemizde soğanlı bitkilerden peyzaj çalışmalarında yeterli düzeyde yararlanılamamaktadır. Bu bitkilerin pek çoğunda yetiştirme tekniği tam olarak bilinmediği için, plantasyonlarda kültürel bakım koşullarına bağlı olarak zarar meydana gelmektedir. Bu çalışmada, Süsen olarak bilinen soğanlı çok yıllık bir süs bitkisi olan süsen türlerinden Iris hollandicum 'Blue Magic' ticari çeşidi bitkisel materyal olarak kullanılmıştır. Çanakkale'de kültür şartlarında soğanlı süs bitkisi olarak yetiştirilebilecek türlerin belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen araştırmada, Süsen bitkisi üzerinde farklı sulama konuları ve aynı zamanda farklı yetiştirme ortamları uygulanarak, bitkinin sulama isteklerinin tespit edilmesi ve buna karşılık olarak yetiştirme ortamındaki soğan gelişimi, çiçek verimi ve çiçeklenme özellikleri arasındaki ilişkiler incelenerek bitki gelişim performanslarının ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, dormant haldeki soğanlar haziran-temmuz ayları içerisinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Dardanos Yerleşkesinde bulunan Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezindeki seraya alınmış ve saksıya dikilen bitkilerin ilk çıkışlarıyla birlikte dört farklı sulama konusu (eksilen nemin %100'ü (S100), %75'i (S75), %50'si (S50), %25'inin (S25)) ve üç farklı yetiştirme ortamlarının (torf, perlit, hindistan cevizi torfu) bitkilerin su stresi üzerine etkileri denenmiştir. Araştırmada, kısıntılı sulama uygulamalarının bitkilerdeki bazı gelişim parametreleri üzerine olan etkilerini belirleyebilmek amacıyla çiçek açıncaya kadar geçen süre (gün), çiçeklenme oranı (%), bitki boyu (cm), çiçek büyüklüğü (cm), çiçek sayısı (adet), soğançapı (mm), soğan ağırlığı (g), yaprak sayısı (adet), yaprak stoma iletkenliği (mmol m-2 s-1) yaprak klorofil indeksi (SPAD), ölçümleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The landscape studies from bulb plants can not be utilized at a sufficient level, in our country. Because most of these crops are not known exactly how to grow, damage to the plantation depends on cultural conditions. In places where irrigation water is limited in landscaping applications, irrigation applications can be considered as an alternative in order to save water. In this study, commercial type of Iris (Iris hollandicum 'Blue Magic') will be used as herbal material. In the research it will be carried out for the determination of Iris varieties which can be grown as bulbous ornamental plant in Çanakkale, different irrigation subjects and different growing mediums are applied on these varieties and the irrigation requests of the varieties are determined, in turn the bulb development, and to investigate the plant development performances. In this context, the dormant bulbs will be taken to the greenhouse in ÇanakkaleOnsekiz Mart University, Agricultural Faculty Research and Application Center in Dardanos Campus in June-July, and four different irrigation subjects (100% of undecided nymphs (S100) 75% (S75), 50% (S50), 25% (S25)) and three different growing media (peat, perlite, hinidan walnut peat) will be applied.The flowering time (days), flowering rate (%), plant height (cm), number of flowers (number) were determined in order to determine the effects of the irrigation practices on some development parameters in the plants. Branch weight (g), bulb diameter (mm), bulb weight (g), number of leaf (piece), leaf chlorophyll index (SPAD), leaf stomal resistance will be also determined.