İstanbul ili Yalova ilçesi yöresindeki seralarda süs bitki yerinde fungal kök çürüklüğü etmenleri ve yayılış alanlarının saptanması
Determination of fungal root-rot agents of ornamental plants grown in green hauses in Yalova, İstanbul and their distribution
- Tez No: 5907
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ERDİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi İSTANBUL İLİ YALOVA İLÇESİ YÖRESİNDEKİ SERALARDA SÜS BİTKİLERİNDE FUNGAL KÖK ÇÜRÜKLÜ?Ü HASTALIK ETMENLERİ VE YAYILIŞ ALANLARININ SAPTANMASI Yılmaz DÖNMEZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER 1989, Sayfa: 58 Jüri: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Doç. Dr. Salih MADEN Y. Doç. Dr.Hikmet SAYGILI 1987 yılı Ağustos ve Eylül aylarında yapılan sürveylerde İstanbul İli Yalova İlçesi ve çevresindeki seralarda bulunan süs bitkilerinde görülen fungal kök çürüklüğü hastalık etmenleri ve yayılış alanları saptanmıştır. İncelenen 201 bitkiden Fusarium, Pythium, Rhizoctonia, Penicillium, Botry tis, Alternaria, Gliocladium ve Cladosporium cinslerine bağlı fungus türleri izole edilmiştir. En çok izole edilen 3 etmen sırasıyla Fusarium oxy sporum, Penicillium sp. ve Rhizoctonia solani'dir. Asıl çökerten etmeni olan Pythium türlerinin gerbera ve anemonda çok fazla zarara neden olduğu görülmüştür. Kök çürüklüğünden en fazla zarar gören bitkiler gerbera, lale, süsen, frezya ve karanfil bitkileridir. Bu çalışmada 20 süs bitiksi ele alınmış ve bunlardan izole edilen 16 fungal etmenin tanımları yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Süs bitkileri, fungus, kök çürüklüğü, Yalova
Özet (Çeviri)
Ill ABSRACT Masters Thesis DETERMINATION OF FUNGAL ROOT-ROT AGENTS OF ORNAMENTAL PUNTS GROWN IN GREEN HAUSES IN YALOVA, ISTANBUL AND THEIR DISTRIBUTION Yılmaz DÖNMEZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Depertment of Plant Protection Supervision Prof.Dr. Gürsel ERDİLLER 1989, Page: 58 Jury: Prof. Dr. Gürsel ERDİLLER Assoc#Prof,Dr,Salih IADEW Asst.Prof.Er.Hikmet SAYGILI Fungal root-rot agents on ornamental plants ^grown in green hauses in Yalova, Istanbul, and their distribution were determined by surveys made in August and September in 1987. Out of 201 plants, fungus species of belonging to genera of Fusarium, Pythium, Rhizoctonia, Penicillium, Botrytis, Alternaria, Gliocladium and Cladosporium were isolated. The most frequently isolated agents were Fusarium oxysporum, Penicillium sp. and Rhizoctonia solani. Pythium species, as a causal agent of damping-off were more harmful on Gerbera and Anemone. The most suffering plants from root-rot were Gerbera, Tulipa, Iris, Fressia and Carnation. İn this work, 20 ornamental plants were 1^^-,-^J taken into considiration, and description of 16 fungal agents isolated were made. KEY WORDS: Ornamental palants, fungus, root-rot, Yalova