Özel (DAL) hastanelerden yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi yatan hasta odası tasarım kriterleri Elazığ Fethi Sekin şehir hastanesi örneği
Patient room design criteria in specialized hospital (division) high-security forensic psychiatric hospital case of Elazig Fethi Sekin city hospital
- Tez No: 647140
- Danışmanlar: DOÇ. ŞENAY ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Modern çağı yaşadığımız bu yıllarda, teknolojideki gelişmelerle birlikte nüfus artışı, ölüm yaşının yetmiş ve üzerine çıkması, tıbbın ilerleme kaydetmesi gibi faktörler sağlık sektörünün ehemmiyetini ortaya koymaktadır. Yaşanan gelişmelerle birlikte sağlık sektörü de gelişim ve değişim göstermektedir. Bu değişimler sonucunda sağlık yapıları kompleks yapılar arasında yer almaktadır. Kompleks hastane yapıları hem kullanıcıların ihtiyaçları hem de artan maliyetlerle birlikte kendi içinde branşlara ayrılmaktadır. Hastane yapıları uzmanlık branşlarına göre ayrılmakta iken artık branşlarda kendi içinde ayrışmaya başlamıştır. Yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastaneleri de psikiyatri hastanelerinden bağımsız olarak hizmet vermeye başlamıştır. Yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastaneleri tedavi sürecinin uzun olduğu yapılardır. Bu nedenle adli vakaların tedavi gördüğü yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastaneleri, kullanıcılarının daha iyi koşullarda tedavi sürecini geçirebilmesi için bir takım tasarım ilkelerine uygun olmalıdır. Bu çalışmanın amacı stressiz, ev konforunda, mümkün olduğunca stabil bir tedavi süreci için yatan hasta odalarında uyulması gereken mekân tasarımı standartlarına değinmek, ülkemiz hastanelerinden Elazığ'daki yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi örneğiyle bu konuyu incelemektir. Bununla beraber sağlık yapılarına yeni girmiş olan adli psikiyatri hastaneleri hakkında bilgi edinmeyi konu almıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı, yöntemi ve kapsamı ele alınmaktadır. İkinci bölümde sağlık kavramı ve kuruluşları tanımlarına, hastane yapılarının sınıflandırılmalarına yer verilmektedir. Üçüncü bölümde Özel(dal) hastaneleri sistemi örneklerle birlikte açıklanmaktadır. Bununla beraber hastane kullanıcıları ve hasta yatak odaları sınıflandırılması hakkında bilgi verilmektedir. Genel ve özel hastanelerde yatan hasta odası yapı standartlarına yer verilmektedir. Dördüncü bölümde; Elâzığ Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi hakkında kapsamlı bilgi verilip, yatan hasta odaları tasarım prensipleri, tasarım bileşen ve öğeleri ile ilgili detaylı araştırma yapılmış, seçilmiş olan hasta yatan odası bu kriterlere göre incelenmiştir. Bölüm beşte ise bu çalışmanın sonucuna yer verilmektedir. Elâzığ Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi'nin yatan hasta odalarının tasarımında ve uygulamasında belirtilen kriterlere uygunluğu değerlendirilip sonuca yönelik incelemeler aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In these years of the modern age we live in, advances in technology, factors such as population growth, life expectancy reaching 70 years of age and above, and progress in medicine reveal the importance of the health sector. The healthcare sector has also made progress and change with these developments. As a result of these changes, healthcare structures are among complex structures. Complex healthcare structures are divided into departments due to both increasing costs and patients' needs. While hospital structures have been divided according to the specialty of departments, the departments have also started to be separated within themselves. High security forensic psychiatric hospitals have also started to provide healthcare services independently from psychiatric hospitals. High-security forensic psychiatric hospitals are structures provide long-term treatment. Thus, high-security forensic psychiatric hospitals treating forensic cases should follow a set of principles of design in order to make the treatment process better for patients. The aim of this study is to address the space design standards to be followed in patient rooms for a stress-free treatment process in home-comfort being stable as much as possible and to examine this issue with the case of high-security forensic psychiatric hospital in the province of Elazığ. In addition, the aim of the study is to obtain information about forensic psychiatric hospitals just included in healthcare structures. The study consisted of five chapters. In the first chapter, the aim, method, and scope of the study were discussed. In the second chapter, the classifications of hospital structures, definitions of healthcare organizations, and the concept of health were given. In the third chapter, the system of Specialized hospitals (division) was explained. Moreover, information about the classification of the patient rooms and patients was provided. The standards of patient room structure in general and specialized hospitals were included. In the fourth chapter, comprehensive information about Elazığ High-Security Forensic Psychiatry Hospital was given, detailed research on the design principles, design components, and elements of patient rooms was addressed and the selected patient room was examined according to these criteria. In the fifth chapter, the conclusion of this study was included. The compliance of Elazig High-Security Forensic Psychiatry Hospital with the criteria specified in the design and execution of the patient rooms was evaluated and the result-oriented examinations were discussed.