Murathan Mungan'ın Paranın Cinleri adlı eserinde sıra dışı benzetmeler (özgün metaforlar)
Extraordinary parables (original metaphors) in Murathan Mungan's Book The Paranın Cinleri
- Tez No: 647155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Metafor kavramı, ilk olarak Aristoteles'in yapmış olduğu çalışmalarda karşımıza çıkmaktadır. Kısaca tanımlamak gerekirse, metafor, bir kavrama kendi anlamı dışında bir başka anlam yükleyerek açıklamaktır. Metafor kavramı dilimizde istiare, deyim aktarması, mecaz, eğretileme ya da iğretileme gibi kavramlarla da karşılanmaktadır. George Lakoff ve Mark Johnson'ın çağdaş metafor teorisini oluşturmasıyla birlikte metafora ilişkin görüşler, klâsik görüşler ve modern görüşler şeklinde iki ayrı başlık altında ele alınmıştır. Çalışmamız, Murathan Mungan'ın Paranın Cinleri adlı eseri esas alınarak idrak semantiği açısından yapılan bir metafor incelemesi denemesidir. Çalışmamızda, yeterince ele alınmadığını düşündüğümüz metaforlar, George Lakoff'un idrak anlambilimi teorisine dayalı bir yaklaşımla Murathan Mungan'ın Paranın Cinleri adlı eseri üzerinde metne dayalı semantik bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda metin incelemesi (metin analizi-tasvîri yöntem) yönteminden yararlanılmıştır. Paranın Cinleri adlı eser üzerinde yapılan metin incelemesiyle yazar tarafından kullanılan sıra dışı benzetmeler tespit edilerek yorumlanmış ve sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of metaphor firstly appears in Aristoteles's works. To describe it briefly, the metaphor is to explain a concept by ascribing meaning other than its own. The concept of metaphor is met in Turkish language with concepts sush as“istiare, deyim aktarması, mecaz, eğretileme or iğretileme”. With the formation of the contemporary metaphor theory of George Lakoff and Mark Johnson the related to metaphor has been discussed under two separate titles as opinions, classical opinions and modern opinions. Our study is a critical analysis which is based on a book called“Paranın Cinleri”by Murathan Mungan bu using cognitive semantics with respect to metaphors. Our study, we handled Murathan Mungan's“Paranın Cinleri”book by means of taking everything into consideration put forward by George Lakoff who laid the foundations of metaphor. In our thesis we aimed at conducting a semantic study based on“Paranın Cinleri”itself. In our study the method of text analysis was used. We conducted a research on Murathan Mungan's“Paranın Cinleri”and by means of text based metaphors we detected unusual metaphors and then we commented on them and finally we classified all of them.