An investigation on force modification factors in cold-formed steel structures
Hafif çelik yapıların deprem yükü katsayıları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 647186
  2. Yazar: MACİT YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez kapsamında, 2018 Deprem Yönetmeliği ile birlikte ulusal tasarım şartnamelerimizde kendine yer bulan hafif çelik binalar ve Yönetmelikte bunlar için tanımlanmış olan Taşıyıcı Sistem Davranış Katsayıları ve Dayanım Fazlalığı Katsayıları incelenmiştir. Tanımlanan katsayıların pratikte uygulanabilir olup olmadığının irdelenmesi adına, gerçek bir hafif çelik bina üzerinde deneysel ve analitik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma için seçilen bina Enez (Edirne) yöresinde çokça yapılı bulunan ikiz villa tipi iki katlı bir binadır. Ortamsal Titreşim Deneyi (Ambient Vibration Test) yapılarak binanın karakteristik modal periyotları bulunmuş ve gerçeğine en yakın sonuçları verecek şekilde bilgisayar ortamında modellenmiştir. Ardından lineer olmayan yapı davranışını incelemek üzere, performans analizi yürütülmüş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Analizde kullanılacak önemli yapısal parametrelerin belirlenmesi için ayrıca laboratuvar ortamında iki ayrı deney daha yapılmıştır. Deneylerde kullanılan numuneler, her iki yüzünde X-çaprazları olan ve birinde OSB, diğerinde alçıpan ile her iki tarafından kaplanan 2.40 m x 2.40 m ölçülerinde duvar panelleridir. Deneylerde hem genel olarak çift X-çaprazlı ve çift kaplamalı standart bir duvar panelinin tekrarlı yükler altındaki davranışı incelenmiş, hem de çapraz elemanlar ile çerçeve elemanları arasındaki bağlantılar için matematiksel bir ilişki belirlenmiştir. Bina modelinin performans analizinden elde edilen sonuçlar 2018 Deprem Yönetmeliğinde verilen deprem yükü katsayıları ile karşılaştırılmıştır. Tez kapsamında yapılan çalışmaların amacı, tanımlanan katsayıların pratikte yeterince güvenilir olup olmadığına ilişkin bir yorum yapabilmektir. Elbette sadece bir adet bina üzerinde yapılan deneysel ve analitik çalışmalar, verilen katsayıların mertebesini kıyaslamak açısından tek başına yeterli değildir. Burada yalnızca bu katsayıların mertebesi hakkında makul bir fikir edinme ve tez kapsamında hedeflenen konuların daha detaylı olarak incelenmesi için ileriki çalışmalara ışık tutma niyeti güdülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cold-formed steel (CFS) structures are a new feature in the recently effectuated 2018 Turkish Seismic Code (TSC). Their seismic design philosophy and other regulations are described within the Code. In the scope of this thesis, the Force Modification Factors defined in the Code for CFS structures are examined. Experimental and analytical studies are carried out on a real-life CFS building to investigate if the defined coefficients are practically applicable. The building chosen for this study is a two-story twin-villa type of building in Enez (Edirne) region. An Ambient Vibration Test is implemented to obtain the characteristic modal periods of the building. Then the building is thoroughly modelled in computing environment as close to reality as possible. In order to analyze the nonlinear behavior of the structure, performance analysis is conducted and the results are evaluated. Two additional laboratory experiments are carried out to determine the important structural parameters used in the analysis. The samples used in the experiments are 2.40 m x 2.40 m shear walls with X-braces on both sides, and are sheathed (on both sides) with OSB panels in one and with gypsum panels in the other. In the experiments, the behavior of a standard wall panel with double X-braces and double sheathing is investigated generally. Also a mathematical relationship is determined for the connections between the bracing and the frame members. The results obtained from the performance analysis of the analytical model and the force modification factors given in the 2018 TSC are then compared. The objective of the studies conducted within the scope of this thesis is to come up with a concluding remark on whether the given factors are reliable enough in practice. Obviously, experimental and analytical studies carried out on only one building are not sufficient to compare the order of the factors. Here, the sole intent is to get a reasonable idea about the rank of these coefficients and to provide an insight for future works that aim to study the same subjects in more detail.