Eğitim sürecinden duyulan memnuniyette ve geleceğe bakışta sosyal sermayenin rolü (AYBÜ örneği)
The role of social capital in regard to level of student's satisfaction during educational life and view their future
- Tez No: 647210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmanın amacı; eğitim sürecinden duyulan memnuniyette ve geleceğe bakışta sosyal sermayenin rolünü Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencileri özelinde değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda; öncelikle sosyal sermaye kavramı üzerinde durulmaktadır. Kavramın tarihsel ve sosyolojik kökenlerinin incelenmesinin ardından sosyal sermaye ve eğitim ilişkisi ile sosyal sermaye ve geleceğe bakış temaları detaylıca açıklanmaktadır. Geleceğe bakış ana temasının; gelecekten duyulan kaygı ve geleceğe yönelik beslenen umut şeklinde iki farklı temayı imlediğini belirtmek gerekmektedir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi lisans öğrencileri özelinde gerçekleştirilen bu çalışma, karma araştırma yöntemi ile gerçekleştirildiğinden konuya ilişkin zengin bir veri kaynağının oluşması sağlanmıştır. Nicel araştırma ve nitel araştırma yönteminin birlikte kullanılması, yöntemlerin kendi içinde barındırdığı dezavantajların üstesinden gelinerek tamamlayıcılık sağlanması açısından elzem teşkil etmektedir. Örneklemin evreni temsil gücünü arttırabilmek amacıyla tabakalı örneklem yöntemi ile 407 öğrenciye anket formu uygulanmıştır. Ayrıca; her fakültenin birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinden birer kişi olmak üzere toplamda 28 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Karma araştırma yöntemi içinden yakınsayan desenin tercih edilmesinden mütevellit; nicel araştırma yöntemiyle ve nitel araştırma yöntemiyle elde edilen bulgular eş zamanlı olarak ayrı ayrı toplanmış ve tüm veriler bulgular kısmında birleştirilmeye çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin eğitim süreçlerinden duydukları memnuniyet durumlarının sosyal sermaye düzeyine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı görülmektedir. Ayrıca; hem sosyal sermaye düzeyinin hem de eğitim sürecinden duyulan memnuniyet durumunun geleceğe yönelik beslenen umut ile pozitif yönlü anlamlı bir ilişkisi bulunduğu sonucuna da varılmıştır. Öğrencilerin sosyal sermayeleri ile gelecekten duydukları kaygı arasında ters yönlü anlamlı bir ilişki bulunamamış olsa da, eğitim sürecinden duyulan memnuniyet ile gelecekten duyulan kaygı arasında ters yönlü anlamlı bir ilişkinin mevcut olduğu görülmektedir. Zengin bir veri kaynağı ile öğrencilerin sosyal sermaye profillerinin detaylı bir biçimde analizinin gerçekleştirildiği bu çalışmada, sosyal sermayenin çeşitli değişkenlerle ilişkisine odaklanılmıştır. Sosyal sermayenin önemini bir kez daha gördüğümüz bu çalışma; öğrencilerin sosyal sermaye profillerini geliştirebilmek adına kurumlar tarafından uygulanabilecek politikalarda yol gösterici olması hasebiyle önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this article is to evaluate the role of social capital in regard to the level of student's satisfaction during educational life and how they view their future. In accordance with this purpose; the concept of social capital is primarily explained. After examining the historical and sociological roots of the concept, the relationship of social capital with education as well as future perspectives as separately explained in detail. In order words, future perspectives can be described as two different themes including both anxiety and hope for the future. This study was carried out with undergraduate students from Ankara Yıldırım Beyazıt University. A rich data source was collected by the mixed method which is also known as a hybrid method. There are some disadvantages when only quantitative or qualitative method is used. Therefore, using both quantitative and qualitative research methods together were essential for this study in terms of providing complementarity by overcoming the disadvantages. One of the significant details is that samples represent the universe in this study. Therefore, each department is considered as one layer which adds up to 14 layers and a survey was given to a total of 407 students with the stratified methos. In addition, in-depth interviews were conducted with 28 additional participants, one from each of the first and fourth year students from different departments. By choosing the convergent pattern among the mixed research method; the findings obtained by the quantitative and the qualitative research method were collected simultaneously and exhibited in the findings section. According to the findings obtained from the research; it is observed that the level of satisfaction with students' educational processes significantly differentiates according to their social capital level. Also, it was concluded that both social capital and satisfaction with the educational process have both a positive and significant relationship with hope for the future. Although there is no inverse relationship between students' social capital and anxiety about their future, there is an inverse relationship between the satisfaction level with the educational process and the anxiety level about the future. In conclusion; the social capital profiles of students were analyzed in detail with rich data sources and the relationship between social capital and various variables are revealed. This study once again highlighted the importance of social capital with vivid examples. This research is crucial as it guides policies that can be implemented by institutions in order to improve students' social capital profiles.