Monoblok apareyi ile tedavi edilmiş sınıf II maloklüzyona sahip hastalarda dentoalveoler değişikliklerin posteroanterior radyografiler üzerinde incelenmesi
Investigation of dentoalveolar changes on posteroanterior radiographs in patients with class II malocclusion treated with monoblock appliance
  1. Tez No: 647228
  2. Yazar: BARTU ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÖZDİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı monoblok apereyi kullanılan fonksiyonel tedavi sonrasında sınıf II maloklüzyonlu hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası etkileri frontal radyografiler üzerinde incelemek, sagittal planda bilinen etkiler gibi frontal planda da değişiklik olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmamıza rastgele olarak seçilen 70 adet fonksiyonel ortopedik tedavisi bitmiş birey dahil edilmiştir. Çalışma, bireylerin tedavi öncesinde ve fonksiyonel tedavi sonrasında elde edilen posteroanterior radyografileri üzerinde, bilgisayar programı yardımıyla yapılmıştır. Ölçüm için kullanılan noktalar, posteroanterior radyografi ölçümlerinde en sık kullanılan ölçümler olan Ricketts ve Grummons frontal radyografi ölçüm yöntemlerindeki 17 noktadan seçilmiştir. Araştırmada 22 adet doğrusal, 5 adet açısal ölçüm kullanılmış, anatomik noktaların belirlenmesinde, filmlerin magnifikasyon miktarı, parlaklık ve kontrast değerleri gerekirse değiştirilmiştir. Anatomik landmarkların işaretlenmesinden sonra ölçüm değerleri otomatik olarak program tarafından yapılmıştır. Bütün ölçümler aynı araştırıcı tarafından yapılmış ve hata oranını azaltmak için günde en fazla 10 adet film ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 21 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılmasından dolayı, iki ölçüm arasındaki farklılığa bağımlı gruplarda t testi ile analiz edilmiştir. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kullanılmış olup, p0,05 olması durumunda ise anlamlı farklılığın olmadığı belirtilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre iskeletsel transversal değişimler büyüme ile birebir paralel bulunmuş, dentoalveoler değişimlerde alt kanin dişleri arası mesafede azamla meydana gelmiştir. Tedavi başında Grummons frontal analizlerinde A-Me-Msr açısı ortalaması hafif asimetri gösterirken tedavi sonunda maksilla ve / veya mandibuladan kaynaklanan iskeletsel asimetri düzeltilmiştir. Aynı şekilde Ricketts frontal analizine ait olan maksillo mandibuler orta çizgi değeri de tedavi sonunda düzelme göstermiştir. Diş çene ilişkilerinde tedavi başından tedavi sonuna kadar herhangi bir anlamlı değişim bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the pre-treatment and post-treatment effects on frontal radiographs in patients with class II malocclusion after functional treatment using monoblock appliance, and to investigate whether there is a change in the frontal plane as well as known effects in the sagittal plane. 70 post treatment radiograph randomly selected fort his study. The study was carried out with the help of computer program on posteroanterior radiographs of individuals obtained before and after treatment. The points used for the measurement were selected from 17 points in the Ricketts and Grummons frontal radiography measurement methods, which are the most frequently used measurements in posteroanterior radiography measurements. In the research, 22 linear and 5 angular measurements were used, and the magnification amount, brightness and contrast values of the films were changed in determining the anatomical points if necessary. After marking the anatomical landmarks, the measurement values were made automatically by the program. All measurements were made by the same researcher and no more than 10 films were measured per day to reduce the error rate. The data obtained were analyzed through SPSS 21 package program. Due to the normal distribution of data, it was analyzed by t-test in groups dependent on the difference between the two measurements. 0.05 was used as the level of significance, and it was stated that there was a significant difference if p 0.05. According to the results of the study, skeletal transversal changes were found to be parallel to growth, in dentoalveolar changes distance between the lower canine teeth decreased. In the Grummons frontal analysis at the beginning of the treatment, the mean of A-Me-Msr angle showed mild asymmetry, while skeletal asymmetry caused by the maxilla and / or mandible was corrected at the end of the treatment. Likewise, the maxillo-mandibular midline value of Ricketts frontal analysis also improved at the end of treatment. There is no significant change in dental-jaw relationships between pre treatment and post treatment.