Sınıf II divizyon 1 anomaliye sahip bireylerde uygulanan ınvisalign ve monoblok tedavilerinin etkilerininin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of the effects of invisalign and monoblock applications in the treatment of class II div 1 cases
- Tez No: 828172
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızın amacı Angle Sınıf II bireylerde yapılan fonksiyonel tedavilerin büyüme gelişim dönemindeki hastalarda, iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku değişimlerinin sefalometrik olarak incelemek ve karşılaştırmaktır. Bu prospektif çalışmada Invisalign MA özellikli şeffaf plaklar ile tedavi edilen grup ile arşiv materyalinden elde edilmiş Sınıf II monoblok hastalarından oluşan hasta grubu karşılaştırılmıştır. Birinci grup şeffaf plak ile tedavi edilen 10 bireyden (ortalama yaş 10,50±1,13), ikinci grup monoblok ile tedavi edilen 10 bireyden (ortalama yaş 10,75±0,89) oluşmaktadır. Bireylerin seçiminde tüm bireylerin fonksiyonel Sınıf II malokluzyon, Angle Sınıf II molar ve/veya kanin ilişki göstermesine, gelişim paterninin high angle olmamasına, büyüme dönemi içinde olmasına ve geçmiş ortodontik tedavi hikayesi olmamasına dikkat edilmiştir. Birinci grup, ortalama 12 ay süre ile şeffaf plaklar ile tedavi edilirken, ikinci grup ortalama 12 ay süre ile monoblok ile tedavi edilmiştir. Tedavi etkilerini değerlendirmek için Grup 1 ve 2'de aparey uygulanmadan önce (T0) ve aparey çıkarıldıktan sonra (T1) elde edilmiş T0 ve T1 materyalleri kullanılmıştır. Lateral sefalometrik röntgenlerde yapılan ölçümlerin değerlendirilmesinde T0-T1 periyotları arası değişimlerin karşılaştırılmasında Wilcoxon Sıralı İşaretler Analiz Yöntemi, gruplara göre fark ölçümlerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine and compare cephalometrically the skeletal, dental and soft tissue changes of functional treatments in Angle Class II individuals in the growth and development period. In this prospective study, the group treated with Invisalign MA clear aligners and the patient group consisting of Class II monoblock patients obtained from archival material were compared. The first group consisted of 10 individuals (mean age 10.50±1.13 years) treated with clear aligners, and the second group consisted of 10 individuals (mean age 10.75±0.89 years) treated with monoblock. In the selection of individuals, attention was paid to the fact that all individuals had a functional Class II malocclusion, Angle Class II molar and/or canine relationship, the development pattern was not high angle, they were in the growth period and there was no history of orthodontic treatment. The first group was treated with clear aligners for an average of 12 months, while the second group was treated with a monoblock for an average of 12 months. To evaluate the treatment effects, T0 and T1 materials obtained before appliance application (T0) and after appliance removal (T1) were used in Groups 1 and 2. Wilcoxon Sequential Signs Analysis Method was used to compare the changes between T0-T1 periods in the evaluation of the measurements made on lateral cephalometric x-rays, and the Mann Whitney U test was used to compare the difference measurements according to the groups.