Eskişehir ili sera koşullarında yetiştirilen biberin sulama programı
Irrigation scheduling for pepper under the greenhouse conditions in Eskisehir province
  1. Tez No: 647383
  2. Yazar: MEVLÜT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, Eskişehir ili sera koşullarında, yoğun bir şekilde üreticiler tarafından yetiştiriciliği yapılan biber bitkisinin (Capsicum annuum L.) sulama programını oluşturmak için 2018 ve 2019 üretim sezonunda yürütülmüştür. Deneme, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün Toprak Su kampüsünde yer alan ısıtmasız PE örtülü serada gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, ana konuyu, 2 ve 4 günlük sulama aralığı oluşturmaktadır. Alt konuları ise 4 farklı sulama suyu seviyesi (Kp1=0,75, Kp2=1,0, Kp3=1,25 ve Kp4=1,50) oluşturmuştur. A sınıfı buharlaşma kabı kullanılarak sulama suyu miktarları saptanmıştır. Deneme konularına bağlı olarak toplam 440-1064 mm yıl-1 sulama suyu uygulanmıştır. Buna karşılık 461-1115 mm yıl-1 arasında değişim gösteren evapotranspirasyon değerleri hesaplanmıştır. Verim 12,41-15,43 ton da-1 arasında değişim sergilemiştir. Araştırma konularının su kullanım randımanı (WUE) 11,38-22,44 kg da-1 mm-1 ve sulama suyu kullanım randımanı (IWUE) 11,85-23,69 kg da-1 mm-1 arasında değişmiştir. Çalışma sonunda, Eskişehir İli sera şartlarında üretimi yapılan biberin damla sulama yöntemiyle su tatbik edilmesi halinde, sulama zaman aralığı bakımından 2 günün uygun olduğu belirlenmiştir. Sulama suyu seviyesi olarak da A sınıfı buharlaşma kabı vasıtasıyla belirlenen yığışımlı buharlaşma değerinin 1,25 katının biber verimi ve kalitesi açısından uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The sustainable production of agricultural production in a controlled environment such as a greenhouse plays a key role in obtaining the highest efficiency and quality from the unit area, especially in the prevention of environmental pollution. Unsuitable irrigation practices are the leading factors that cause the most environmental problems in production. This research was carried out in 2018 and 2019 production season in order to create of irrigation acheduling of pepper (Capsicum annuum L.), which is widely grown in greenhouse conditions of Eskisehir. The experiment was carried out in an unheated PE covered greenhouse located in the Soil Water Campus of the Eskisehir Gecit Kusagi Agricultural Research Institute Directorate. The main subject in the study is the irrigation interval of 2 and 4 days. Sub-topics are 4 different irrigation water levels (Kp1 = 0,75, Kp2 = 1,0, Kp3 = 1,25 and Kp4 = 1,50). Amount of irrigation water were determined by using class A pan. Depending on the study subjects, a total of 440-1064 mm year-1 irrigation water was applied. On the other hand, evapotranspiration values varying between 461-1115 mm year-1 were calculated in two years. Pepper yields varied between 12,41-15,43 tons da-1. The research topics were determined to vary between water use efficiency (WUE) 11,38-22,44 kg da-1 mm-1 and irrigation water use efficiency (IWUE) 11,85-23,69 kg da-1 mm-1. At the end of the study, if the pepper plant was irrigated by drip irrigation method in the greenhouse conditions of Eskisehir, it was determined that the irrigation interval was appropriate for 2 days. It is determined that the 1,25 amount of accumulated evaporation from the class A pan as irrigation water level which is suitable for pepper yield and quality.