Comparison of environmental performances of passenger vehicles in Kampala/Uganda
Kampala/Uganda'da yolcu taşıyan araçların çevresel performanslarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 647408
  2. Yazar: MUHAMMAD KALIFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİDE BANAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Hızla büyüyen ve genişleyen bir şehir olan Kampala'da yöneticilerin, birkaç yıl içinde kentiçi yolcu taşımacılığı için önemli kararlar vermesi gerekmektedir. O nedenle bu konuda karar vermek için çeşitli çalışmaların ve araştırmaların yapılmasına ihtiyaç vardır. Bu tez çalışması, çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili olarak kent için optimum yolcu taşımacılığı modlarını seçmede kullanılacak bir prosedürün geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda tezde, Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA) yöntemi kullanılarak, 14 kişilik minibüslerden (Kamunye), 29 kişilik minibüslerden (Coaster),“BodaBoda”motosikletlerinden ve üç tekerlekli“TukTuk”motosikletlerinde yolcular taşınırken çıkan gaz emisyonları ve bu araçların enerji girdileri ölçülmüştür. Envanter sonuçları, belirli bir motorlu araç kullanarak bir yolcu taşınırken katedilen kilometre başına çevresel etkilere göre normalleştirilmiştir. Envanter verilerini analiz etmek için lisanslı Simapro 8.5.0 yazılımı kullanılmış ve sonuçlar, diğer çevresel etki kategorileri arasında asidifikasyon potansiyeli, küresel ısınma potansiyeli, abiyotik kaynakların (fosil yakıtlar) tükenme potansiyeli gibi etki kategorileri açısından değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın bulgularının, çevresel açıdan en sürdürülebilir yolcu taşımacılığı sistemine karar verirken Kampala kent yönetimi ve diğer gelişmekte olan ülkelerdeki şehirlerin yöneticilerine de katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Kampala is rapidly growing and widening and in a few years to come authorities have to choose on the specific modes of passenger transport that are required to serve the city dwellers. To make decisions on such a critical issue various studies and researches have to be carried out. This thesis can be among the studies that can set a groundwork for a procedure that can be used to efficiently select the best passenger transportation modes for the city in relation to environmental sustainability. Using the Life Cycle Assessment (LCA) method, the energy inputs and emissions from the 14-seater minibuses (Kamunye), 29-seater minibuses (Coaster), BodaBoda motorcycles and the three-wheeler TukTuk motorcycles while transporting passengers were quantified. Inventory results were normalized to environmental effects per kilometer covered while transporting a passenger using a specific motor vehicle. Simapro 8.5.0 software was used to analyze the inventory data and results were evaluated in terms of impact categories such as acidification potential, global warming potential, fossil fuel based abiotic depletion potential among others. The findings of this thesis are very important to the Kampala city administration and other authorities of cities in other developing countries while deciding on the most sustainable passenger transportation system from an environmental point of view.