Erzincan katı atık düzenli depolama sahası deponi gazı ölçülmesi ve deponi gazdan enerji üretimi
Erzi̇ncan solid waste regular storage field depony gas measurement and energy production from depony gas
  1. Tez No: 647435
  2. Yazar: ZELİHA GELENGEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ GÖLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüz endüstri dünyasında, enerji ve diğer kaynakların kullanımı önemli düzeye ulaşmıştır. Bu sebeple, bir taraftan doğal kaynakların temini azalmaya başlamış, diğer taraftan da çevre kirliliği gibi doğal ortama verilen zararlar artarak devam etmektedir. Bu çalışmada, Erzincan düzenli depolama katı atık depolama sahasındaki depo gazı ölçümleri yapılmış, düzenli depolama sahasındaki mevcut depo gazı verimliliğinin incelenmiş depo gazı enerji geri kazanım seçenekleri değerlendirilmiş ve 2012-2018 yılları arasında oluşan depo gazı miktarının ve enerji potansiyelinin hesaplanabilmesi için yaklaşık matematiksel model çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's industrial world, the use of energy and other resources has reached an important level. Therefore, on the one hand, the supply of natural resources has started to decrease, and on the other hand, damages to the natural environment such as environmental pollution continue to increase. Renewable energy resources are evaluated to minimize environmental problems. In this study, storage gas in Erzincan landfill landfill site measurements were made, and the current storage gas efficiency in the landfill was examined storage gas energy recovery options were evaluated and an approximate mathematical model study was conducted to calculate the amount of storage gas and energy potential formed between 2012-2018.