Vanishing morrey uzaylarında klasik operatörlerin ve komutatörlerinin sınırlılığı
Boundedness of classical operators and their commutators on vanishing morrey spaces
  1. Tez No: 647434
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÇELİK ALABALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanımlar ve önemli teoremler yer almakta ve çalıştığımız operatörler ile komütatörleri tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde Morrey uzaylarının hem klasik hem de genelleştirilmiş alt uzayları yer almakta ve bu uzaylarda kullanılan bazı özel teorem ve kilit özelliklere yer verilmektedir. Dördüncü bölüm dört alt kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısmında vanishing Morrey uzaylarında ele aldığımız klasik operatörlerin sınırlılıkları kanıtlanmıştır. İkinci kısımda, genelleştirilmiş vanishing Morrey uzaylarında elde ettiğimiz sonuçlara yer verilmiştir. Üçüncü kısımda, genelleştirilmiş vanishing Morrey uzaylarında maksimal ve fraksiyonel maksimal operatörlerinin komütatörlerinin sınırlılıkları ispatlanmıştır. Dördüncü kısımda ağırlıklı vanishing genelleştirilmiş Morrey uzayı tanıtılmış ve bu uzayda klasik operatörlerin ve komutatörlerinin sınırlılıkları ortaya konulmuştur. Son olarak beşinci bölümde elde ettiğimiz sonuçların analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main sections. The first section, is devoted to introduction. In the second section the basic definitons and important theorems are involved and the operators and the commutators which we have studied are defined. In the third section both classical and the generalized Morrey subspaces are appeared and some special theorems and key features which are used on these spaces are detailed. The fourth section consists of four subsections. In the first part the boundedness of the classical operators which we studied are proved on the Vanishing Morrey spaces. In the second part the results which we obtained in the Vanishing generalized Morrey spaces are involved. In the third part the boundedness of the commutators of the Maximal and the fractional maximal operators are proved on the Vanishing generalized Morrey spaces. In the fourth part weighted Vanishing generalized Morrey spaces are defined and the boundedness of the classical operators and their commutators are proved in these spaces. Finally in the fifth section the results which we obtained are analyzed