Topolojide genellemeler üzerine bir araştırma
An invertigation on generalizations in topology
- Tez No: 647460
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezin amacı genelleştirilmiş regüler topolojik uzaylar ile ilgili çalışma yapmaktır. Bu çalışmada almost p-regüler topolojik uzaylar incelenmiş, genelleştirilmiş regüler topolojik uzaylar ile ilgili örneklere yer verilmiştir. Bazı makalelerde genelleştirilmiş ayırma aksiyomları üzerine çalışılmıştır, örneğin; (E.Ekici ve T. Noiri (2006); E. Ekici, On γ-Urysohn spaces, Advanced Studies in Contemporary Mathematics, 11 (2) (2005), 219-226, vb.). Bu tez genelleştirilmiş regüler topolojik uzaylarla ilgili çalışmaları içermektedir. Genelleştirilmiş regüler topolojik uzayların örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of the thesis is to study on generalized regular spaces. Almost p-regular spaces are investigated and examples of generalized regular spaces are studied. In some papers, generalized separation axioms were studied, for example: (E. Ekici and T. Noiri (2006); E. Ekici, On γ-Urysohn spaces, Advanced Studies in Contemporary Mathematics, 11 (2) (2005), 219-226, etc.). This thesis contains the studies on the generalized regular topological spaces. Examples of generalized regular topological spaces are investigated.