Türkiye süper lig hentbol oyuncularında tükenmişlik durumu
The burnout state of handball player in Turkish Super League
  1. Tez No: 647476
  2. Yazar: CAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye Hentbol Süper Liginde oynayan kadın ve erkek hentbolcuların tükenmişlik durumlarını etkileyen faktörleri incelemektir. Araştırmaya 15-45 yaş arası (kadın, n=153, erkek, n=185; yaş ort:24,28 ± 5,84 yıl; spor yaşı ort: 12,80 ± 5,60 yıl), 338 hentbol oyuncusu katılmıştır. Araştırma, Türkiye Hentbol Süper Ligi 2018-2019 sezonunun bitmesine son bir ay kala uygulanmıştır. Sporcuların eğitim düzeyi, medeni durumu, gelir düzeyi, milli kadroda yer alma sayısı, son altı ayda ya da milli kadroda yer alma, antrenman süresi ve sıklığı, sakatlık durumu, başka bir meslek, düzenli maaş alma durumları hakkındaki bilgilerin alınması için 14 sorudan oluşan bilgi formu kullanılmıştır. Sporcuların tükenmişlik durumunu belirlemek için, Kelecek ve ark.(2016) tarafından geçerlik ve güvenirlilik çalışması yapılan Sporcu Tükenmişlik Ölçeği Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Ölçeğin hesaplanmasından elde edilen veriler duygusal/fiziksel tükenme, azalan başarı hissi, duyarsızlaşma alt boyutları ve toplam tükenmişlik puanı şeklinde sınıflandırılmıştır. Alt boyutlar, toplam tükenmişlik puanı ile bağımsız değişkenlerin ilişkisinin analizinde pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin kadın ve erkek sporcular arasında ve cinsiyetlerin kendi içerisinde farkların analizinde t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the factors of effecting on burnout status in male and female handball players in Turkish Handball Super League. The three hundred thirty-eight handball players who aged between 15-45 year (female, n=153, male, n=185; mean age: 24,28 ± 5,84 year, mean years of sport: 12,80 ± 5,60 year) were participated in the study. This study was conducted month before the end of season. A personal information form that included fourteen questions was used to obtain information about the level of education, marital status, number of duration and frequency of training. The Athlete's Burnout Status scale was determined by the Turkish version which validity and reliability were made by Kelecek et al.(2016). The scale were classified as emotional/physical exhaustion, decreasing success feel and depersonalization in sub-dimensions score and total burnout score. Determination of the relationship between sub-dimensions burnout score and independent variables was used pearson correlation analysis. T-test was used to determinate difference in independent variables between gender groups and within groups.