Okul çağı çocukların risk faktörüne göre dil ve artikülasyon becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of language and articulation skills of school age children according to risk factor
  1. Tez No: 647477
  2. Yazar: NUR AKAGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KIRIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma okul çağı işitme tarama testinden geçmiş 6,0 - 7,11 yaş grubundaki bir ve birden fazla risk faktörü taşıyan çocukların dil ve artikülasyon yeteneklerini incelemek için gerçekleştirilmiştir. Araştırma Kocaeli ilinde ilkokul birinci sınıfta uygulanan okul çağı işitme tarama testinden geçen 25'i tek risk faktörü taşıyan, 25'i ise birden fazla risk faktörü taşıyan 50 çocuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunda yer alan çocuklara Türkçe Okul Çağı Dil Gelişimi Testi (TODİL) ve Ankara Artikülasyon Testi (AAT) testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the language and articulation abilities of children with one and more risk factors in the 6,0 -7,11 age group who passed the school age Hearing Screening Test. The study was conducted on 50 children in Kocaeli who passed the school age Hearing Screening Test in the first grade of Primary School, 25 of whom had one risk factor and 25 of whom had more than one risk factor.