Endotoksemik sepsis modelinde oksidan/antioksidan parametreleri üzerine D vitamininin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of vitamin D on oxidan / antioxidant parameters in endotoxemic sepsis model
- Tez No: 647486
- Danışmanlar: PROF. EMİNE ATAKİŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
D vitamini, güneş ışığı ile deride sentezlenen, bir kısmı ise diyetle alınan, hormon benzeri bir vitamindir. Çalışmada, tavşanlara Lipopolisakkarit (LPS) uygulanarak oluşturulan endotoksemik sepsis modelinde, D vitamininin oksidasyon ürünleri, serbest radikal metabolizmasında rol alan antioksidan moleküller ve serbest radikal düzeyleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada materyal olarak 32 adet Yeni Zelanda cinsi tavşan kullanıldı. 15 günlük adaptasyon döneminden sonra tavşanlar iki gruba ayrıldı. Birinci grup D vitamini eklenmiş standart tavşan yemi ile ikinci grup ise D vitamini eklenmemiş tavşan yemi ile 24 hafta beslendi. 24. haftanın sonunda kan örnekleri alınarak plazmaları elde edildi ve D vitamini tavşana özel ticari ELISA kit ile ölçüldü. Yetersizlik tespit edildikten sonra her iki grup ikişer gruba daha bölünerek dört grup oluşturuldu. Grup I (Vit D-) D vitaminininden eksik tavşan yemi ile, Grup II (Vit D+) standart tavşan yemi ile 24 hafta beslendikten sonra vena auricularisden tek doz serum fizyolojik verildi. Grup III (Vit D- (+) LPS) D vitaminininden eksik tavşan yemi ile, Grup IV (Vit D+ (+) LPS) standart tavşan yemi ile 24 hafta beslendikten sonra vena auricularisden tek doz 150 μg/kg LPS verildi. Uygulama sonrasında plazma nitrik oksit (NO), malondialdehit (MDA), redükte glutatyon (GSH) düzeyleri kimyasal yöntemle, 25-hidroksivitamin D3 (25OHD), melatonin ve 8-hidroksi-2-deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyleri ise ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a hormone-like vitamin synthesized at skin with sunlight while some of which is received via diet. The study intends researching impact of vitamin D on oxidation products, antioxidant molecules that take part in free radical metabolism and free radical levels in endotoxemic sepsis model created by applying Lipopolysaccharide (LPS) to rabbits. We used 32 New Zealand rabbits in the study as material. Following 15-day adaptation period, the rabbits were divided into two groups. For 24 weeks, first group was fed with standard rabbit feed to which vitamin D was added while second group was fed with rabbit feed to which vitamin D was not added. At the end of 24 weeks, blood samples were taken, plasmas were obtained and vitamin D was measured with rabbit-specific commercial ELISA kit. After deficiency was detected, both groups were divided into two further groups and four groups were created. After feeding for 24 weeks Group I with rabbit feed deficient in vitamin D (Vit D-), Group II with standard rabbit feed (Vit D+), we administered single dose physiological saline solution through vena auricularis. After feeding for 24 weeks Group III with rabbit feed deficient in vitamin D (Vit D- (+) LPS), Group IV with standard rabbit feed (Vit D+ (+) LPS) we administered single dose 150 μg/kg LPS through vena auricularis. Following the application, levels of plasma nitric oxyde (NO), malondialdehyde (MDA), reduced glutathione (GSH) were measured with chemical method, levels of 25-hydroxyvitamin D3 (25OHD), melatonin and 8- hydroxy -2- deoxyguanosine (8-OHdG) with ELISA method.