Establishment of reference intervals for kaolin-activated TEG and the STA compact automated analyzer for dogs and coagulation response in a canine model of endotoxemia
Kaolin ile aktive edilmiş TEG ve STA compact otomatik analiz cihazı için köpeklerde referans aralıklarının belirlenmesi ve bir köpek endotoksemi modelinde koagülasyon yanıtı
  1. Tez No: 892077
  2. Yazar: OYA ERALP İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANDREAS MORİTZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Justus-Liebig-Universität Giessen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç Çalışmanın ilk kısmı, köpeklerde kaolin ile aktive edilmiş tromboelastografi (TEG® 5000 Thrombelastography, Haemonetics Corporation; önceki adıyla Haemoscope Corporation; Braintree, MA, ABD) ve otomatik koagülasyon analiz cihazı STA Compact (STA Compact®, Roche Diagnostics GmbH, Mannheim, Almanya) için yöntem doğrulaması (intra-assay tekrarlanabilirlik, hemoliz ve lipemi etkisi, antikoagülan etkisi) ve referans aralıklarının değerlendirilmesini içermektedir. Çalışmanın ikinci kısmında ise endotoksemi modeli kullanılan bir köpek modelinde koagülasyon sisteminin yanıtı değerlendirildi. Materyal ve Metot Referans aralıklarının oluşturulmasından önce tekrarlanabilirlik ve etkiler değerlendirildi. İncelenen değişkenler arasında TEG değerleri R, K, α, MA ve G ile koagülasyon değişkenleri tek aşamalı protrombin zamanı (OSPT), aktive parsiyel tromboplastin zamanı (aPTT), trombin zamanı (TT), fibrinojen, Faktör VIII (FVIII), antitrombin (AT), protein C (PC), protein S (PS), aktive protein C'ye karşı direnç (APC oranı), plazminojen, D-dimer, anti-FXa STA Compact koagülasyon analiz cihazında ölçüldü. TEG değişkenleri için intra-assay tekrarlanabilirlik, 6 sağlıklı köpekten alınan çift ölçümlerle gerçekleştirildi. Varyans katsayısının hesaplanması için gerekli standart sapma, birleştirilmiş varyans tahmininin kökü ile tutarlıydı. Native tam kan veya sitratlı tam kan ile elde edilen TEG sonuçlarının karşılaştırılması, 16 sağlıklı köpek üzerinde yapıldı. Hemolizin TEG sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi için 17 sağlıklı köpek dahil edildi. Hemolitik örnekler mekanik stres (HM) ve donma-çözülme (HF) gibi iki teknikle hazırlandı. STA Compact ile test edilen değişkenlerin intra-assay tekrarlanabilirliği, bir sağlıklı köpekten alınan örnekle yapılan 15 tekrar ölçümle değerlendirildi. Yukarıda belirtilen değişkenler için intra-assay varyasyon tahmin edildi. Antikoagülan ve etkilerin değerlendirilmesi, eşleştirilmiş t-testi (veya Wilcoxon işaret sıralama testi) ile yapıldı. Referans aralıklarının oluşturulması için normal dağılım varsayımını doğrulamak amacıyla Anderson Darling testi uygulandı. Veriler normal veya log-normal dağılıma sahipse, çift yönlü referans aralıkları, ortalama±1.96 SD (standart sapma) hesaplanarak elde edildi. Böylece referans popülasyonunun %95'i dahil edildi. Veriler normal dağılmadığında, parametrik olmayan persantil yöntemi uygulandı. %95 çift yönlü referans aralığını elde etmek için %2.5 ve %97.5 persantilleri hesaplandı. Veriler, referans aralığı ve üst ve alt referans sınırlarının %90 güven aralığı ile birlikte histogramlar olarak gösterildi. Referans aralıkları üzerindeki cinsiyet etkisi, bağımsız t-testi veya benzer parametrik olmayan bir test (Mann Whitney U testi) kullanılarak değerlendirildi. Kontrol grubu ile endotoksin tedavi grubundaki farklılıklar, tekrarlı ölçümlerle varyans ve kovaryansın iki yönlü analizi ile değerlendirildi. Bulgular R, K, α, MA ve G için intra-assay varyasyon katsayıları sırasıyla %7.6, %17.7, %7.4, %2.9 ve %6.6 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective The first part of the study included method validation(intra-assay-repeatability, impact of hemolysis and lipaemia, effect of anticoagulant) and evaluation of reference intervals for dogs for kaolin-activated thromboelastography (TEG® 5000 Thrombelastography, Haemonetics Corporation; formerly Haemoscope Corporation; Braintree, MA, USA) and the automated coagulation analyzer STA Compact (STA Compact®, Roche Diagnostics GmbH, Mannheim, Germany). In a second part of the study, the response of the coagulation system in a canine model of endotoxemia was evaluated. Material and Methods Before the establishment of reference intervals, repeatability and interferences were assessed. Investigated variables included the TEG values R, K, α, MA and G as well and the coagulation variables one stage prothrombin time (OSPT), activated partial thromboplastin time (aPTT), thrombin time (TT), fibrinogen, Factor VIII (FVIII), antithrombin (AT), protein C (PC), protein S (PS), resistance against activated protein C (APC-ratio), plasminogen, D-dimer, anti-FXa run on the coagulation analyzer STA Compact. Intra-assay repeatability for TEG variables was performed in 6 healthy dogs with duplicate measurements. The standard deviation required for calculation of the coefficient of variation (CV) was consistent with the root of the pooled variance estimate. The comparison between TEG results obtained with native whole blood or citrated whole blood was performed in 16 healthy dogs. For assessment of hemolysis on TEG results,17 healthy dogs were included. Hemolytic samples were prepared with two techniques: mechanical stress (HM) and as well as freeze and thawing (HF). The intra-assay repeatability for variables assayed with the STA Compact was assessed with 15 replicate measurements in a sample taken from one healthy dog. The intra-assay variation was estimated for variables mentioned above. To assess the effect of anticoagulant and interferences was assessed by a paired t-test (or Wilcoxin signed rank sum test). For the establishment of the reference intervals, an Anderson Darling test was performed to verify the assumption of normality. In case of normal and log normal distribution of data, double sided reference intervals were obtained by calculating the mean±1.96 SD (standard deviation) so that 95% of the reference population was included. If non-normal distribution of data was present, the non-parametric percentile method was applied. The 2.5 and 97.5 percentiles were calculated to obtain the 95% double sided reference interval. Data were depicted as histograms with the reference interval as well as the 90% confidence interval of the upper and lower reference limits. The influence of sex on the reference intervals was assessed by using an unpaired t-test or a comparable non-parametric test (Mann Whitney U test). The differences between control group and endotoxin treatment group were assessed with a two way analysis of varience and covariance with repeated measures. Results Intra-assay CVs for R; K; α; MA and G were 7.6%; 17.7%; 7.4%; 2.9% and 6.6% respectivley.