Development of silica based photonic crystals doped by rare-earth elements
Silika esaslı nadir toprak elementleri katkılı fotonik kristallerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 647544
  2. Yazar: RAMAZAN DALMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL BİRLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Fotonik kristal teknolojisi, gittikçe artan kullanım alanları ile günümüzde oldukça popüler bir hale gelmiştir. Nano boyutlarda düzenli dizilmiş birimlerden oluşan fotonik kristal malzemeler, yapıya oldukça yüksek gelişmiş özellikler kazandırabilmektedir. Bu tezin amacı silika esaslı, nadir toprak elementi katkılı fotonik kristallerin geliştirilmesidir. Öncelikle, polimetilmetakrilat (PMMA) esaslı, üç boyutlu düzenli dizilime sahip opal fotonik kristallerin üretimi üzerine çalışmalar yapıldı. Kendileri de fotonik kristal özellik sergileyen bu yapılar ayrıca ters opal fotonik kristal üretimi için şablon görevi gördü. Opal fotonik kristal yapı için, metilmetakrilattan PMMA kolloidleri üretildi. Üretilen kolloidler hızlı sedimentasyon biriktirme yöntemi kullanılarak düzenli dizilim sağlandı. PMMA üretim şartları ve biriktirme ortamları değiştirilerek elde edilen opal fotonik kristal kaplamalar üzerine etkileri incelendi. Belirlenen optimum şartlarda üretilen PMMA opal fotonik kristal yapısı, silika esaslı ters opal fotonik kristal kaplamaların üretilmesi için kullanıldı. Ters opal yapının üretilmesinde sol-jel infiltrasyon yöntemi kullanıldı. Silika esaslı ters opal fotonik kristal yapılara Seryum (Ce), Evropiyum (Eu), Samaryum (Sm) ve Terbiyum (Tb) gibi nadir toprak elementleri ile katkılandırıldı. Molce %0,5 ile %2 aralığında yapılan katkılandırmanın (doplamaların), ters opal fotonik kristal yapılara etkisi araştırıldı. Çalışmalar sonucunda, yapısal renkli üç boyutlu opal ve ters opal fotonik kristal kaplamlar başarılı bir şekilde üretilmiştir. Opal fotonik kristal kapalamaların yapısal renkleri, PMMA kolloid boyut değişimi ile kontrol edilebilirken, silika ters opal fotonik kristal kaplamaların yapısal renklerinin nadir toprak element katkılanması ile kontrol edilebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Photonic crystal technology has become very popular today with its increasing application areas. Photonic crystal materials, which consist of regular units arranged in nanoscale, can give highly advanced properties to the structure. The aim of this thesis is to develop silica based photonic crystal structures doped by rare-earth elements. Firstly, the production of polymethylmethacrylate (PMMA) based opal photonic crystals with the three-dimensional regular array was carried out. These structures, which also exhibit photonic crystal properties itself, also serve as templates for inverse opal photonic crystal production. For opal photonic crystal structure, PMMA colloids were produced from methyl methacrylate. Produced colloids were arranged by the fast-sedimentation deposition method. The effects of the production conditions and deposition media on the PMMA based opal photonic crystal coatings were investigated. PMMA opal photonic crystal template produced under the determined optimum conditions was used to produce silica-based inverse opal photonic crystal coatings. The sol-gel infiltration method was applied in order to produce silica based inverse opal photonic crystal structures. Rare earth elements such as Cerium (Ce), Europium (Eu), Samarium (Sm) and Terbium (Tb) were doped into silica-based inverse opal photonic crystal structures. The effect of doping types in the range of 0.5%-2% (in mole) on inverse opal photonic crystal structures was investigated. As a result of these studies, structural colored three dimensional opal and inverse opal photonic crystal coatings were produced successfully. Structural colors of the opal photonic crystal coatings can be controlled by the PMMA colloid size change, while structural colors of silica inverse opal photonic crystal coatings can be controlled by rare earth element doping.