Saros körfezindeki ağ dalyanların teknik yapısının ve av verimlerinin incelenmesi
Effects of two programs on x
- Tez No: 647549
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kurtağzı tipi ağ dalyanların çalışma prensibi gereği balık göçlerinin sürekli yaşandığı bölgelerde kurulu olması gerektiğinden, bu dalyanların sadece Türkiye'de Çanakkale ve İstanbul ilinde olduğu bilinmektedir. Çanakkale ve İstanbul Boğazı Türkiye'de balık göçlerinin en yoğun yaşandığı iki bölgemizdir. Son 10 ( on) yıl içerisinde Saros Körfezi'nde hızlı bir şekilde 15 (onbeş) adet ağ dalyan kurulmuş ve çalıştırılmaya başlanmıştır. Bu dalyanlar Mart ayında ağ ve kazıkları tedarik edilerek kurulum için hazırlıklar yapılmakta ve Nisan – Ekim ayları arasında avcılık faaliyeti yapılmaktadır. Avcılık faaliyeti genellikle havanın müsaade ettiği zamanlarda sabah ve aksam saatlerinde ağ dalyanların kurulu bulunduğu denizel bölgeye gidilip ağ dalyanların yapısı içindeki tuzağa sıkışmış olan balıklar toplanarak karaya getirilmekte ve oradan da pazara ya da balık hallerine gönderilmektedir. Çalışma süresinde ağ dalyanların kurulu olduğu bölgeye belli periyotlarda gidilip, ağ dalyanlarda yakalanan balıklardan boy ve tür örneklemesi yapılmıştır. Ekim – Nisan ayları arasında ise kuruldukları yerden sökülmektedir. Özellikle kış mevsimindeki hava koşulları bölgede ağ dalyan balıkçılığı için uygun olmadığı için belirtilen aylar arasında avcılık faaliyeti yapılmamaktadır. Bölgede balık göçleri ilkbahar ve sonbahar aylarında gerçekleşmektedir. Bundan başka yaz mevsiminde de özellikle gırgır teknelerinin av yasağının bulunmasından dolayı sardalye avcılığı yaparak önemli gelir elde etmektedirler. Bu tez çalışmasında Çanakkale İli Eceabat İlçesi Beşyol Köyü ve Gelibolu İlçesi Tayfur köyü sınırlarında kalan Saros Körfezi'nde farklı yerlerde faaliyet gösteren dalyanlardan 3 (üç) adedinin Nisan-Eylül ayları arasında balık boyları ve türleri için av kompozisyonları ve av verimleri incelemek amaçlanmıştır. Tez çalışması tamamlandığında, yakalanan balık türlerinin toplam av içindeki oranları, boy dağılımları ve miktarları belirlenmiş olduğundan, bu ağ dalyan yöntemi ile sürdürülebilir avcılık amacı ile balıkçılık yönetimi ile ilgili getirilecek düzenlemelere ve bu yöntemle yapılacak çalışmalara katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The set-nets should be established in areas where fish migrations are constantly experienced due to their working principles. For this reason, it is known that only the provinces of Canakkale and Istanbul in Turkey. Canakkale Strait and Bosporus our two regions that are experiencing the most intense of fish migration in Turkey. In the last ten years, sixteen set-nets were quickly established and started to be operated in the Saros Bay of Marmara Region. This set-nets is being prepared for installation by supplying nets and steal galvanized pipes in March, and is engaged in fishing activities from April to October. Fishing activity is carried out early in the morning with boats, where the set-nets are located, and the fish caught in the traps are brought from the trap to the land and then they are sent to the market from there. During the fieldwork, the it will be taken from the fish caught in the set-net and the species will be sampled. In addition, surveys will be carried out with owner of the three set-nets. In the surveys, the number of species and the number of operations will be determined during the fishing season in 2017, 2018 and 2019. In the surveys, the fishing data that they set-nets in 2017, 2018 and 2019 will be taken from the owners. In this thesis, it is aimed that monthly species composition, catch per unit effort data, length distribution of the fish species caught by the three set-nets which located in the province of Canakkale city Eceabat district Beşyol village and Gelibolu district Tayfur village from April to October will be determined. When the thesis study is completed, the ratios, size distributions and quantities of the catched fish species will be determined and the arrangements to be made about the management of this fisheries and the studies to be carried out with this method will be significantly contributed