Saroz Körfezi'ndeki (Kuzey Ege Denizi) benekli pisi balığının (Lepidorhombus boscii Risso, 1810) populasyon parametrelerinin belirlenmesi
Determination of population parameters of four-spotted megrim (Lepidorhombus boscii Risso, 1810) from Saros Bay (Northern Aegean Sea)
- Tez No: 292664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZEKİNCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma Eylül 2006-Eylül 2008 tarihleri arasında Saroz Körfezi'nde gerçekleştirilmiştir. Örnekler 0-500 m. arasındaki derinliklerde, aylık olarak, 44 mm. göz genişliğine sahip trol ağı kullanmak suretiyle elde edilmiştir. Benekli pisi balığı tüm bireylerinin ortalama boy ve ağırlık değerleri 21,5±0.452 cm ve 118,82±2.869 g'dır. Dişi, erkek ve dişi-erkek bireylerin ortalama boy ve ağırlık değerleri ise, sırasıyla, 25,6±0,323 cm, 202,68 ±7,352 g; 17,6±0,266 cm, 50,00±2,678 g ve 23,2±0,273 cm, 157,15±5,783 g olarak belirlenmiştir.Dişi: erkek oranı 1:0,424 olarak hesaplanmıştır. Dişi, erkek, dişi-erkek ve tüm bireyler için boy-ağırlık ilişkisi, sırasıyla, W=0,0032TL3,31, W=0,0069TL3,04, W=0,0035TL3,29 ve W=0,0039TL3,25'dır. Yaş dağılımı 1 ile 13 yaşları arasında değişim göstermektedir. Büyüme parametreleri dişi bireyler için L?=49,8 cm, k=0,09 yıl-1, t0=-2,15 yıl; erkek bireyler için L?=39,1 cm, k=0,11 yıl-1, t0=-2,59 yıl ve tüm bireyler için L?=50,6 cm, k=0,09 yıl-1, t0=-1,99 yıl' dır. Büyüme performans indeksleri dişi, erkek, ve tüm bireyler için, sırasıyla, 2,35, 2,23 ve 2,36 olarak bulunmuştur. Benekli pisi balığını üreme zamanı Şubat-Mayıs ayları arasında olduğu gözlemlenmiştir.İlk üreme boyu dişi bireyler için 14,9 cm, erkek bireyler için ise 15,3 cm olarak saptanmıştır. Benekli pisi balığının yumurta verimliliği-boy, yumurta verimliliği-ağırlık ve yumurta verimliliği-yaş arasındaki ilişkiler sırasıyla F=1,487TL3,22, F=264,39W+14,103 ve F=12,207A-11,279 olarak tespit edilmiştir. Lepidorhombus boscii (Risso, 1810)'nin toplam ölümlerin üssi katsayısı (Z), doğal ölümlerin üssi katsayısı (M) ve balıkçılığın sebep olduğu ölümlerin üssi katsayısı (F), sırasıyla, 0,31 yıl-1, 0,24 yıl-1 ve 0,07 yıl-1 olarak bulunmuştur. Sömürülme oranı ise E=0,23 yıl-1 olarak hesaplanmıştır. Maksimum sürdürülebilir ürün miktarı 11,3 ton'dur. Total boy-otolit boyu arasındaki ilişki tüm bireyler için TB=4,9653OB+4,8915 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The four-spotted megrim samples were collected between September 2006-2008 using a commercial bottom trawl net with 44 mm codend mesh size at depths ranging from 0 to 500 m in Saroz Bay. The average total length and total weight of the individuals were calculated as 21.5±0.452 cm and 118.82± 2.869 g, respectively. The average total length and total weight of the females, males and females-males were 25.6±0.323 cm, 202.68±7.352 g; 17.6±0.266 cm, 50.00±2.678 g; 23.2±0.273 cm, 157.15±5.783 g, respectively. The sex ratio was calculated as 1:0.424 (F:M). Length-weight relationships were calculated separately for females, males, females-males and all samples as: W=0.0032TL3.31, W=0.0069TL3.04, W=0.0035TL3.29 and W=0.0039TL3.25, respectively. Age distribution ranged from I to XIII years. The von Bertalanffy growth equations were computed as L?=49.8 cm, k=0.09 year-1, t0=-2.15 year for females; L?=39.1 cm, k=0.11 year-1, t0=-2.59 year for males; L?=50.6 cm, k=0.09 year-1, t0=-1.99 for all samples. The growth performance index (??) was found to be 2.35, 2.23 and 2. 36 for female, male and all samples, respectively.The size at first maturity was at 14.9 cm for females and 15.3 cm for males.Fecundity-length relationships, fecundity-weight relationships and fecundity-age relationships were estimated as F=1.487TL3.22, F=264.39W+14.103 and F=12.207A-11.279, respectively. Total (Z), natural (M) and fishing (F) mortalities of four-spotted megrim from Saros Bay were found as 0.31 year-1, 0.24 year-1 and 0.07 year-1, respectively. The exploitation rate (E) is 0.23 year-1. Maximum sustainable yield is 11.3 ton. Total length-otolith length is TL=4.9653OL+4.8915.