Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesi sürecindeki rolleri (1990-2015)
Roles of non-governmental organizations in Turkey during the normalization process of the relations between Turkey and Armenia (Between the years of 1990 to 2015)
  1. Tez No: 647588
  2. Yazar: GÜRHAN TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DEVECİ BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kafkasya Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sivil toplum ve sivil toplum kuruluşları geniş bir perspektifte ele alınan, farklı tanımlamarı barındıran kavramlardır. Bu farklılığın temel nedeni, çoğunlukla devlet ve sivil toplum arasındaki ilişkilerin değişiklik göstermesidir. Söz konusu kuruluşlar çeşitli sorunları uluslararası ölçekte gündeme getirerek bu sorunların hem kendi toplumlarını hem de devletleri nasıl etkilediğini ortaya koymaya yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşlarının devletlerarası ilişkilerde önemli roller üstlendikleri görülmektedir. Bu çalışmada amaç, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşme sürecinde Türkiye'de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının rolleri ve etkileri incelemektir. Türkiye ve Ermenistan ilişkilerinin normalleşme konusunda 2000'li yıllardan itibaren sivil toplum örgütlerinin mevcut sorunları çözmek adına birtakım çalışmalar başlattıkları görülmektedir. Türkiye-Ermenistan arasında 2007 yılında karşılıklı resmi adımlar atılarak ''Futbol Diplomasisi'' adıyla normalleşme süreci başlamıştır. 2009 yılı itibariyle iki ülke arasında protokoller imzalanmış ancak 2010 yılında yaşanan iç politik gelişmelerden dolayı temaslar askıya alınmış ve her iki ülke parlementosunda protokollerin onaylanmaması sebebiyle ilişkiler tamamen durdurulmuştur. Ancak sorunların çözümü ve normalleşme sürecinde sivil toplum örgütlerinin yürüttüğü faaliyetler kısmen de olsa Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde bir etki yaratmıştır. Bu nedenle çalışmada söz konusu sivil toplum kuruluşlarının normalleşme sürecindeki etkileri ve yürüttükleri faaliyetler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Civil society and non-governmental organizations are notions that include various definitions and these notions are addressed in a wide perspective. The essential reason for such variations is the difference of the relations between the states and the civil societies in the greater part. The organizations in question bring various problems forward on an international scale and further provide support to present the impact of these problems both on their own societies and on other states. In this context, it has been seen that the non-governmental organizations have substantial roles in relations between the states. The goal in this study is to examine the roles and impact of the non-governmental organizations that are operating in Turkey during the normalization process of the relations between Turkey and Armenia. It has been seen that a series of operations and activities had been started to find solutions to the current problems by the non-governmental organizations from the beginning of the 2000's regarding the subject of the normalizations process of the relations between Turkey and Armenia. In the year 2007, official actions were executed mutually between Turkey and Armenia and the process of normalization had been started with the title of“Football Diplomacy”. As of the year 2009, protocols have been signed between the two states, however, these interactions were suspended due to the internal political developments that have been happened in the year 2010 and the relations were completely ceased because the protocols were not approved by the parliaments of both of the states. Nonetheless, the operations and activities that have been carried out by the non-governmental organizations had an impact on relations between Turkey and Armenia for finding solutions to the problems and for the process of the normalization, even if the such impact could be applicable to a certain extent. For this reason, the impacts of the non-governmental organizations in question on the process of normalization and the operations and activities that were held by such organizations shall be examined in this study.