Mesnet çökmeleri ve üst yapı rijitlikleri arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 6476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. RUHİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
IV ÖZET Birinci bölümde araştırmanın amacı kısaca açıklanmış tır, İkinci bölümde düzlem çubuk sistemler, bu sisteme et ki eden dış etkiler, gerilme deformasyon bağıntıları ele alınmış, çerçeve sistemlerin çözüm yöntemleri kısaca açık lanarak bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde çubuk sistemlerin matris yöntemlerle çözümü ele alınarak transformasyon matrisleri ile bilinen sınır şartlarının bilgisayar ile çözümde rijitlik matrisi ne nasıl işlenebileceği ele alınmıştır. Dördüncü bölümde çerçeve sistemlerde mesnet çökmeleri için rijitlik matrisinin açı metoduna göre nasıl kurulaca ğının gösterilmesi için düğüm denge, yatay ve düşey kuvvet denge denklemleri yazılarak mesnet çökmeleri için rijitlik matrisi kurulmuştur. Beşinci bölümde çeşitli mesnet çökme durumlarına göre örnekler bilgisayar programı ile çözülerek çalışmaya esas olacak ön bilgiler alınmıştır. Ön bilgiler için çözülen örneklerin sonuçlarına göre yatay deplasman ve düğüm nokta sı dönmeleri grafikler haline getirilmiş, ayrıca sistemle rin moment alanları çizilmiştir. Bu çalışmalara göre bir takım kabuller yapılarak açı metodu denklem takımları ye niden kurulmuştur. Altıncı bölümde çözüme esas teşkil edecek olan tablo ve abaklar elde edilmiş bu tablolardan yararlanılarak ör nekler çözülmüş ve bilgisayar programı ile aynı örneklerin sonuçları alınarak yaklaşım kontrol edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first part, the purpose of this research has been explained. In the second part, planar structures, their external effects and stress-strain relationships have been taken into consideration and solutions of frame systems were explained. In the third part, solution of the planar systems by matrix methods has been explained and at the same time development of transformation matrix and stiffness matrix and application of boundary conditions were taken into cons ide tar i ton. In the fourth part, development of stiffness matrix for the frame systems with support deflection by the. method of slope deflection was presented. Joint equilibrium, horizontal and vertical force equilibrium were written and stiffness matrix was constructed for the suppor deflection. In the fifth part, examples for different support deflection have been solved by computer. Solved examples for the preliminary knowledge. Horizontal displacements and joint translations were shown by graphic according to results of solved examples for the preliminary knowledge. At the same time moment diagrams of systems were drawn. According these studies, slope-Deflection Equations were rewritten by using some assumptions. In the sixth part, some tables and charts have been obtained from this research and some examples were solved by using this tables. On the other hand the same examples were solved by using a computer and finally both solutions were compared with eachother.