Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi araştırma ormanının üst toprak karbon içeriğinin haritalanması
Maping carbon contents of Cankiri Karatekin University Faculty of Forestry research forest's top soils
- Tez No: 647659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yarıkurak alanda yer alan Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi Araştırma ve Uygulama Ormanı'nda yapılan bu çalışma ile sahadaki toprağın karbon oranı belirlenerek haritalanmıştır. Araştırma alanın hâkim türü ve çalışma objesi Karaçam (Pinus nigra Arnold.)'dır. Çalışma sonunda farklı derinliklerde alınan toprak örneklerinde ortalama karbon oranı 0-5 cm derinlikte %7,70; 5-15 cm derinlikte %6,14; 15-30 cm derinlikte ise %4,61 olarak bulunmuştur. Hektardaki ortalama karbon miktarı ise 0-5 cm derinliğinde 27,43 t/ha; 5-15 cm derinliğinde 46,15 t/ha; 15-30 cm derinliğinde ise 52,55 t/ha olduğu belirlenmiştir. Meşcere tiplerine göre 0-30 cm derinliğindeki toprakta depolanan karbon miktarı 163,93 t/ha ile sarıçam (P. sylvestris)'ın karaçam (Pinus nigra Arnold.) ile karışım yaptığı meşcerelerde bulunmuştur. En düşük karbon miktarı ise 90,91 t/ha ile bozuk karaçam ormanlarında belirlenmiştir. Bozuk karaçam (Pinus nigra Arnold.) meşceresindeki karbon miktarı sarıçam (P. sylvestris)'ın bulunduğu alanlardan %45 daha düşük bulunmuştur. 90 adet toprak profillinden elde edilen değerlere göre bir hektar alanda ortalama 36,43 t/ha karbon depolandığı belirlenmiştir. Bu çalışma uzun süreli araştırma çalışmalarının yapılabilmesi bakımından önemli bir altlık olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study was determining and mapping the amount of soil carbon in the Research and Application Forest located in the semi-arid area.The dominant tree species of the research area is Black Pine (Pinus nigra Arnold.). As a result of the study, the average amount of carbon in the 0-5 cm depth was %7,70; 5-15 cm depth was %6,14; 15-30 cm depth was %4,61 in research forest.The average carbon amount per hectare is 27.22 t/ha with a depth of 0-5 cm; 46,15 t/ha with a depth of 5-15 cm; 52,55 t/ha with a depth of 15-30 cm was determined. According to the stand types, the amount of carbon stored in the soil with a depth of 0-30 cm was found in mixed stands (P. sylvestris + P. nigra) with 163.93 t / ha. The lowest carbon amount was determined with 90.91 t / ha in degraded black pine stands.The amount of carbon in the degraded black pine stand was found to be 45% lower than the areas where scotch pine(P. sylvestris) was found. According to the values obtained from 90 soil profiles, it was determined that an average of 36.43 t / ha of carbon was stored in one-hectare area.This study will be an important base for long-term research studies.