ÇAKÜ Orman Fakültesi Araştırma Ormanı'nda Göktürk-2 uydu görüntüsü kullanılarak bazı meşcere parametrelerinin tahmin edilmesi
Estimation of some stand parameters using Gokturk-2 satellite imagine: A case study in CAKU Faculty of Forestry Research Forest
- Tez No: 482298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALKAN GÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Orman Fakültesi Araştırma Ormanında Göktürk-2 uydu görüntüsü yardımıyla meşcere hacmi, meşcere göğüs yüzeyi, ağaç sayısı, meşcere orta çapı ve meşcere orta boyunun tahmin edilmesidir. Toplam geçici 61 örnek alanda, yersel ölçümlerle meşcere hacmi, meşcere göğüs yüzeyi, ağaç sayısı, meşcere orta çapı ve meşcere orta boyu belirlenmiştir. Her bir örnek alan için Göktürk-2 uydu görüntüsü üzerinde parlaklık değerleri ve vejetasyon indis değerleri hesaplanmıştır. Uydu görüntüsünden elde edilen parlaklık değerleri ve vejetasyon indis değerleri ile meşcere hacmi, göğüs yüzeyi, ağaç sayısı, meşcere orta çapı ve meşcere orta boyu arasındaki ilişkiler çoğul regresyon analiziyle ortaya konulmuştur. Analizler sonucunda, uydu görüntüsünün bant 2 parlaklık değerleri ve SR ile EVI vejetasyon indisinin bağımsız değişken olarak yer aldığı regresyon denklemi ile meşcere hacmi arasında sırasıyla (R2 =0.298, Sy.x=45.61095 ve R2=0.442, Sy.x=37.03) ilişkiler bulunmuştur.Uydu görüntüsünün bant 1 parlaklık değerleri ve SR vejetasyon indisinin bağımsız değişken olarak yer aldığı regresyon modelleri ile göğüs yüzeyi arasında sırasıyla (R2 =0.352,Sy.x=6.3739 ve R2 =0.363, Sy.x= 4.3472) ilişkiler bulunmuştur. Uydu görüntüsünün bant3 ve bant4 parlaklık değerleri ve EVI ile NDVI vejetasyon indislerinin bağımsız değişkenlerin yer aldığı regresyon modelleri ile ağaç sayısı arasında sırasıyla ( R2 =0.221, Sy.x=172.918 ve R2 =0.292, Sy.x=84.1182) ilişkiler bulunmuştur. Uydu görüntüsünün bant 4 parlaklık değerleri ve EVI ile DVI vejetasyon indislerinin bağımsız değişkenlerin yer aldığı regresyon modelleri ile meşcere orta çapı arasında sırasıyla (R2=0.114 Sy.x=2.71347 ve R2=0.266 Sy.x=2.5406) ilişkiler bulunmuştur. Uydu görüntüsünün bant 2 ve bant 3 parlaklık değerleri ve EVI ile DVI vejetasyon indislerinin bağımsız değişkenlerin yer aldığı regresyon modelleri ile meşcere orta boyu arasında sırasıyla (R2=0.273 Sy.x= 0.4868 ve R2=0.288 Sy.x=0.4866), ilişkiler bulunmuştur. Meşcere parametrelerinin tahmin edilmesine ilişkin model sonuçları karşılaştırıldığında vejetasyon indislerinin bant parlaklık değerlerine göre daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to estimate stand volume, basal area, number of trees, quadratic mean diameter and mean height with Göktürk-2 satellite image in Çankırı Karatekin University (ÇAKÜ) Faculty of Forestry Research forest. The stand volume, basal area, number of trees, quadratic mean diameter and mean height were measured at 61 tempoarary sampling plots observation plots. Brightness values and vegetation indices for the each sample plot were obtained from Göktürk-2 satellite image. Regression analyses were conducted to determine relationships between the brightness, vegetation indices and stand volume, basal area, number of trees, quadratic mean diameter and mean height. Linear combination of band 2, SR, and EVI predicted stand volume (R2=0.298, Sy.x=45.61095 andR2=0.442, Sy.x=37.03, respectively); of band 1 and SR predicted basal area (R2=0.352, Sy.x=6.3739 and R2=0.363, Sy.x= 4.3472, respectively); band 3 and band 4, EVI and NDVI predicted number of trees(R2=0.221, Sy.x=172.918 andR2=0.292, Sy.x=84.1182, respectively); band 4, EVI, and DVI predicted stand mean diameter( R2 =0.114 Sy.x=2.71347 and R2 =0.266 Sy.x=2.5406, respectively); band 2 and band 3, EVI, and DVI described stand mean height (R2 =0.273, Sy.x= 0.4868 andR2 =0.288, Sy.x=0.4866, respectively). There sults further showed that vegetation indices could predict the stand volume, basal area, and number of tree when better than other combinations of Göktürk-2 individual band brightness values.