Farklı tedavi yöntemleri uygulanmış kök ucu açık maksiller santral dişlerde farklı yönde uygulanan kuvvetlerin oluşturduğu streslerin değerlendirilmesi: Sonlu elemanlar stres analizi
Evaluation of stress distribution by applied different forces on immature maxillary central teeth with different treatment options: A finite element stress analysis
- Tez No: 647664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA BENAN AYRANCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; kök ucu açık maksiller santral dişe uygulanan farklı tedavi yöntemlerinin ve bu tedavilerde kullanılan farklı kanal dolum materyallerinin, tedavi sonrasında oluşabilecek travma ve oklüzal kapanış kuvveti karşısında kök üzerinde oluşan streslere etkisini sonlu elemanlar yöntemi kullanarak incelemektir. Bilgisayarlı tomografik görüntüler vasıtasıyla elde edilen kök ucu gelişimini tamamlamış maksiller santral diş ve çevre destek dokuların modeli yapılmıştır. MTA ve Biodentinin kullanıldığı revaskülarizasyon tedavisi ve tedavi sonrasında kök ucunun sementle oluştuğu hali, apeksifikasyon tedavisi, modifiye apeksifikasyon tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisi ve iki farklı kontrol grubundan oluşan toplam 11 farklı model oluşturulmuştur. Bu modeller üzerine sınıf I kapanışta 130° açıyla kapanış kuvvetini temsilen 240 N ve bu dişler üzerinde sıklıkla gerçekleşen dişin uzun aksına 90° açıyla 300 N büyüklüğünde travma kuvveti uygulanmıştır. Sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile kök dentini üzerinde oluşan vonMises stres değerleri apikal,orta ve koronal olmak üzere üç bölümde incelenmiştir. Modifiye apeksifikasyon tedavisi hariç tüm modellerde en yüksek stres yoğunluğu koronal kök bölümünde izlenmiştir. Koronal kök dentininde ki en yüksek vonMises stres değeri geleneksel kök kanal tedavisi grubunda bulunurken, en az değer kök ucu gelişimini tamamlamış kontrol grubunda bulunmuştur. Modifiye apeksifikasyon tedavisi gruplarında kuvvetler karşısında ki stres orta ve apikal kök bölümünde yoğunlaşmıştır. MTA'nın kullanıldığı modellerde Biodentinin kullanıldığı modellere göre tüm kök bölümlerinde daha az stres oluştuğu görülmüştür. Kök ve kök ucu gelişimini tamamlamamış dişlerde MTA kullanımı Biodentine kıyasla kırılmaya karşı daha fazla dirençli hale getirmektedir. Modifiye apeksifikasyon yöntemi servikal bölgede oluşan stresleri azaltabilir. Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Immature maxillary central teeth can be managed by using several treatment options. The aim of this finite element stress analysis study was to evaluate the effect of different treatment procedures on the stresses on immature teeth models by trauma and bite forces. Three-dimensional finite element maxillary incisor teeth model was generated on CBCT scan. A total of 11 different models consisting of revascularization treatment using MTA and biodentine and the state of the root apex formed with cement after treatment, apexification, modified apexification, traditional root canal treatment and two different control groups have been created. 300N traumatic force and 240N bite force was applied with 90° and 130° angles. The stress values of the vonMises formed on the root dentin were examined in three sections; apical, middle and coronal using the finite element stress analysis method. The highest stress density was observed in the coronal root section in all models except for modified apexification treatment. While the highest vonMises stress value in coronal root dentin was found in the traditional root canal treatment group, the lowest value was found in the mature control group. In the modified apexification treatment groups, the stress was intensified in the middle and apical root section. It has been observed that in the models in which MTA is used, less stress occurs in all root parts compared to the models in which biodentine is used. The use of MTA in immature teeth makes it more resistant to fracture compared to biodentine. Modified apexification method can reduce stress in the cervical area. More studies are needed on this subject.