Hedeflendirilmiş ilaç taşıyıcı sistemlerin sentezi, karakterizasyonu ve ilaç salım kinetiğinin incelenmesi
Synthesis and characterization of targeted drug delivery systems and investigation of kinetic drug release
- Tez No: 647690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EMİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA BAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kanser günümüzde önde gelen hastalıklardan birisidir. Giderek artan sayıda kanser vakasına karşı mücadelede etkili tedavi süreçleri giderek gelişmektedir. Bu tez kapsamında dallanmış poli(amino ester) esaslı amfifilik kopolimer sentezlenerek, kanser hücresi hedeflendirilmiş nano yapıda ilaç taşıyıcı sistem olarak kullanımı araştırılmıştır. Yapılan çalışmada model ilaç olarak DOX kullanılmıştır. Nanopartikül sentezi, karakterizasyonu ve in vitro ilaç salım çalışmaları sonucunda sentezlenmiş yapının başarılı bir şekilde hedef kanser hücrelerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading diseases today. Effective treatment processes are gradually improving in the fight against a growing number of cancer cases. Within the scope of this thesis, branched poly (amino ester) based amphiphilic copolymer was synthesized. Its poatential usage as a cancer cell-targeted nanostructure drug delivery system was investigated. DOX was used as model drugs in the study. As a result of nanoparticle synthesis, characterization, and in vitro drug release studies, it concluded that the synthesized structure was effective in the terms of targeting property and could be used as an effective carrier for cancer cells