Fidye yazılımların deneysel analizi
Experimental analysis of ransomware
  1. Tez No: 647691
  2. Yazar: BAHATTİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RESUL KARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Zararlı yazılım, bilişim sistemlerinde kullanıcının bilgisi dışında işletim sistemlerine bulaşan, istenmeyen değişiklikler yaparak işleyişi bozan, yetkisiz verilere erişim elde eden, şifreleyen, sistem üzerinde tahribata yol açan, istenmeyen reklamlar gösteren, siber suçlular tarafından yazılan kötü niyetli yazılımlardır. Günümüz dünyasında siber tehditler katlanarak artış göstermektedir. Siber dünyadaki en büyük tehditlerden biri, milyonlarca bilgisayarı etkileyen fidye yazılımı (ransomware) saldırılarıdır. Fidye yazılımları, benzersiz ve yıkıcı özellikleri ile günümüzün en önemli tehditleri arasına girmiştir. Bu çalışmada kötü amaçlı yazılımların yol açabileceği zararların statik ve dinamik olarak incelenmesi, analizinin daha kolay ve hızlı yapılabilmesi amacıyla kullanılmak üzere deneysel analiz ortamı yapılandırması gerçekleştirilmiştir. Kötü amaçlı yazılımların yol açabileceği zararların statik ve dinamik olarak incelenmesi, analizinin daha kolay ve hızlı yapılabilmesi amacıyla iki farklı çalışma ortamı birleştirilerek deneysel analiz ortamı oluşturulmuştur. Hazırlanan çalışma ortamı üzerinde dünyada yaygın olarak görülen ve önem arz eden fidye yazılımları ile iyi niyetli yazılımların çalışma ortamında deneysel analizleri yapılarak işletim sistemleri üzerinde oluşturduğu yıkıcı etkilerinin ortaya çıkardıkları sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Malicious software is any software infecting operating systems beyond the user's knowledge in information systems, disrupting the working process by making unwanted changes, getting access to warrantless data, encrypting the system, causing destruction on the system, showing unwanted advertisements and being written by cybercriminals. Cyber threats have been increasing exponentially in today's world. Ransomware attacks are one of the most significant threats in the cyber world because of its unique and destructive characteristics. Furthermore, ransomware affects millions of computers. In this study, the potential damages caused by malicious software are examined both statically and dynamically in an experimental analysis environment formed to make the analysis more easily and quickly. The experimental analysis environment is created by combining two different study environments to examine the potential damages caused by malicious software both statically and dynamically, and to make the analysis more easily and quickly. Ransomware has gained prevalence worldwide and accordingly, has great importance. Ransomware and other types of software are analyzed, and the results produced by their destructive effects on operating systems are compared in the experimental analysis environment.