2019-2020 sezonu Türkiye hentbol kadınlar 2.Lig a grubu müsabaka analizlerinin incelenmesi
2019-2020 season Turkey handball women 2. Examining League Group a competition analysis
  1. Tez No: 647706
  2. Yazar: BURHAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIRANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Türkiye Kadınlar 2. Lig A grubunda mücadele eden ve 1. Lige çıkmaya hak kazanan ve kaybeden takımların müsabakaları analiz edilmiştir. Müsabaka verileri Spss 22.00 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre 2. Lig A grubu müsabakalarında ilk yarı, ikinci yarı ve maç sonucu olumlu parametre sonucuna göre hızlı hücum, olumlu hızlı hücum, 6 m gol, savunmadan kaleci 1e1olumlu, olumlu şut, savunma blok, müsabaka skoru ve yardımlı savunma parametrelerinin istatistiksel olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. 2. Lig A grubu müsabakalarında ilk yarı, ikinci yarı ve maç sonucu olumsuz parametre sonucuna göre aut, olumsuz şut, kaçan 7 metre, pas hatası ve savunmadan kaleci 1e1 olumsuz parametrelerinin istatistiksel olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. 1. Lige çıkmaya hak kazanan ve kaybeden takımların ilk yarı, ikinci yarı ve maç sonucu olumlu parametre sonucuna göre hızlı hücum, olumlu hızlı hücum, olumlu şut, savunmadan kaleci 1e1 olumlu, müsabaka skoru ve yardımlı savunma parametrelerinin istatistiksel olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. 1. Lige çıkmaya hak kazanan ve kaybeden takımların ilk yarı, ikinci yarı ve maç sonucu olumsuz parametre sonucuna göre aut, pas hatası, olumsuz şut, kaçan 7 metre ve 2 dakikaya sebebiyet parametrelerinin istatistiksel olarak farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Women in Turkey 2. League A group the competitions of the teams that qualified and lost to the 1. League were analyzed. Competition data was analyzed in spss 22.00. According to the research results, the second world war. In group A competitions, the first half, second half and match result positive parameter according to the result of fast attack, positive fast attack, 6m goals, defense goalie 1e1 positive, positive shot, defensive block, competition score and assisted defense parameters were found to be statistically different. In the first half, second half and match result of the first half, second half and match result, aut, negative shot, 7 meters escaped, rust error and defense goalkeeper 1e1 negative parameters were found to differ statistically. According to the positive parameter result of the first half, second half and match result of the teams that qualified for the 1st league, fast attack, positive quick attack, positive shot, defense goalie 1e1 positive, competition score and assisted defense parameters were found to be statistically different. According to the negative parameter result of the first half, second half and match result of the teams who qualified for the league aut, rust error, negative shot, 7 meters and 2 minutes of the escapeparameters were found to be statistically different.