Gebe kadınlarda toxoplasma gondii serolojisinin değerlendirilmesi; gözlemsel retrospektif çalışma
Serology of toxoplasma gondii among pregnant women; observational retrospective
  1. Tez No: 647716
  2. Yazar: NAGEHAN ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Gebelikte geçirilen akut toksoplazma enfeksiyonu, konjenital toksoplazmoz için risk oluşturmaktadır. Gebelik öncesi serolojik durumlar bilinmediği taktirde, gebelik esnasında akut ve geçirilmiş enfeksiyon ayrımı yapmak güçleşmektedir. Çalışmamızda Toxoplasma gondii (T.gondii) IgM seropozitif gebe kadınların değerlendirilmesi, seropozitif hastaların tanılarının irdelenmesi, Anti- T.gondii IgM ve Anti-T.gondii IgG avidite için kesim değerlerinin belirlenmesi, tedavilerin analizi, fetus USG sonuçları ve doğum sonrası bebeklerin ilk muayene bulgularında konjenital toksoplazma tanısı alıp almadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Çalışma, hastanemizde 01.01.2010-31.12.2018 tarihleri arasında, anti-T.gondii IgM pozitif 195 gebede retrospektif olarak yapılmıştır. Bu gebelerde anti-T.gondii IgM titresi, anti-T.gondii IgG, anti-T.gondii IgG avidite indeksi sonuçları birlikte değerlendirilmiştir. Hastalara ait klinik ve laboratuvar bilgilerine; hastane elektronik bilgi yönetim sistemindeki hasta kayıtlarından ve dosyalardan, takibe gelmeyen hastalarda ise telefonla iletişime geçilerek ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 28,3±5,1 yıl idi. Çalışmada 24(%12,3) gebeye akut toksoplazmoz, 40(%20,5) gebeye şüpheli akut toksoplazmoz, 131(%67,2) gebeye ise geçirilmiş toksoplazmoz tanısı konmuştu.
Özet (Çeviri)
Serology of Toxoplasma Gondii Among Pregnant Women; Observational Retrospective Objective: Acute toxoplasma infection during pregnancy poses a risk for congenital toxoplasmosis. Unless the pre-pregnancy serological conditions are not known, it becomes difficult to distinguish between acute and previous infections during pregnancy. In our study, we aimed to evaluation of Toxoplasma gondii IgM seropositive at pregnant women and examination of the diagnosis of seropositive patients, determine the cut-off values for Anti-T.gondii IgM and Anti-T.gondii IgG avidity, analysis of treatments, investigate whether the fetal USG results and the first examination findings of the postnatal babies are diagnosed with congenital toxoplasma. Material and Method: The study was performed retrospectively in our hospital between 01.01.2010-31.12.2018. We accepted 195 pregnant women who were anti T.gondii IgM positive. Anti- T.gondii IgM titer, anti- T.gondii IgG, anti- IgG avidity index results of these pregnant women were evaluated. Clinical and laboratory information of the patients were accessed from the patient file records in the hospital electronic information management system and patients who were not followed up were accessed by phone. Results: The mean age of the patients included in the study was 28.3 ± 5.1 years. In the study, 24 (12.3%) pregnant women were diagnosed with acute toxoplasmosis, 40 (20.5%) pregnant women with suspected acute toxoplasmosis, and 131 (67.2%) pregnant women with previous toxoplasmosis.