Eskişehir ilinde kurulabilecek rüzgar enerji santralinin ekonomik analizi
Economic analysis of wind energy plant to be installed inEskisehir
  1. Tez No: 647748
  2. Yazar: OSMAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye'nin enerji ile ilgili en önemli problemi dışa bağımlı olmasıdır. Türkiye'nin enerji ile ilgili problemleri aşabilmesi için ülkemizdeki mevcut enerji kaynaklarını verimli bir şekilde değerlendirmeliyiz. Bu araştırmada II. Kısımda enerji kaynakları ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. III. Kısımda ise Dünya'daki ve Türkiye'deki Rüzgar Enerjisinin durumu ile ilgili bilgiler verilmiştir. IV. kısımda ise Dünya'daki ve Türkiye'deki enerji durumu ile ilgili bilgiler verilmiş olup ayrıca Türkiye'deki Elektrik piyasası ile veriler değerlendirilmiştir. V. kısımda, Eskişehir ilinin rüzgar enerjisi potansiyeli ile ilgili bilgiler verilerek, RETScreen yazılımı ile Eskişehir İlinde Kurulabilecek Rüzgar Enerji Santralinin Ekonomik Analizi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; Eskişehir İlinde Kurulabilecek Rüzgar Enerji Santralinin Ekonomik Analizi İle ilgili değerlendirme yaptığımızda çıkan sonucun elektrik enerjisi üretimi için uygun olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Turkey's most important problem with energy is that it is dependent on the external. In order for Turkey to overcome energy-related problems, we must evaluate the existing energy resources in our country efficiently. In this study, general information about energy sources is given in Section II. In Section III, information about the state of Wind Energy in the world and turkey is given. In part IV, information about the energy situation in the world and Turkey was given and the electricity market and data in Turkey were evaluated. In the Vth section, the economic analysis of the Wind Power Plant, which can be installed in Eskişehir Province with RETScreen software, was evaluated by providing information about the potential of wind energy in Eskişehir province. As a result, we're going to have to The result is suitable for electricity generation when we evaluate the Economic Analysis of Wind Power Plant which can be established in Eskişehir Province it's safe to say.