Optimal corrosion prevention in crude oil refineries with surrogate modeling
Ham petrol rafinerilerinde vekil model kullanılarak eniyilenmiş aşınma engelleme
  1. Tez No: 647831
  2. Yazar: YÜCELEN BAHADIR YANDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya'daki enerji talebinin gün geçtikçe artmaktadır ve bu durum enerji piyasalarını aşırı rekabetçi bir hale getirmektedir. Ham petrol rafinerileri de enerji alanındaki diğer oyuncular gibi bu rekabete uyum sağlamalıdır. Ham petrol rafinerilerinde aşınma sıkça rastlanan bir problemdir. Aşınmadan kaynaklanan sorunların giderilmesi için üretimin durması gerekebilmektedir. Bu duruşlar işletmelerin üretim hedeflerini tutturamamasına ve rekabet avantajlarını kaybetmelerine yol açabilmektedir. Günümüzde ham petrolün içerisinde bulunan tuzların aşınmada önemli rol oynadığı bilinmektedir. Ham petrolü içerisindeki tuzlardan arındırmak için bazı yöntemler olsa da kullanılan yöntemler mükemmel değildir. Bu nedenle, tuzların aşındırıcı etkisini azaltmak için nötrleştiriciler, aşınma engelleyiciler ve kostik soda gibi kimyasallar kullanılmaktadır. Fakat bu kimyasalların uygun olmayan miktarlarda kullanılması aşınmayı arttırabilmekte ya da tankların içerisinde üretimi etkileyen ve temizlenmesi gereken kok oluşturabilmektedir. Bu yüzden eklenecek kimyasalların miktarlarının dikkatlice belirlenmesi gereklidir. Eğer bu işlem sezgisel yöntemler temel alınarak saha personeli tarafından elle yapılırsa hatalara yol açabilir. Karar verme işleminin veri güdümlü analitik bir yöntemle yapılması daha başarılı sonuçlar alınmasını ve eniyileme yapılabilmesini sağlayabilir. Fakat ham petrol rafinerilerinin karmaşık doğası nedeniyle analitik yöntemlerin geliştirmesi masraflı ve zor bir yol olarak görülmektedir. Analitik yöntemlerin geliştirilmesinde teorik modeller yerine vekil modeller kullanılması masrafları azaltabilir ve geliştirme sürecini daha kolaylaştırabilir. Bu amaçla, ham petrol rafinerilerinde aşınmayı önleme amacıyla eklenecek kimyasalların miktarlarını eniyileyen vekil modellere dayalı olarak geliştirilmiş bir analitik yöntem önermekteyiz. Önerilen yöntemin uygulanabilirliğini ve başarımını değerlendirmek amacıyla bir rafineride uygulama gerçekleştirilmiştir ve kısa vadede olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy demand in the world is increasing day by day, which makes energy markets extremely competitive. Crude oil refineries have to adapt to this competition like other players in the energy field. Corrosion is a common problem in crude oil refineries. Production may need to be stopped for maintenance to fix problems caused by corrosion. These stops cause businesses to miss their production target and lose their competitive advantage. Today, it is known that the salts in crude oil play an important role in corrosion. Even though there are several methods to remove salts in the crude oil, these methods are not perfect. For this reason, chemicals such as neutralizers, corrosion inhibitors, and caustic soda are used to reduce the corrosive effect of salts. However, using these chemicals in the inappropriate amounts can increase the corrosion or create a coke in the tanks that affects the production and needs to be cleaned. Therefore, the amount of chemicals to inject should be determined carefully. If this is performed manually by field operation staff based on heuristic approaches, it may lead to failures. Carrying out the decision-making process with a data-driven analytical method may provide more successful results and enable optimizations. Yet, developing analytical methods is seen as a costly and challenging way due to the complex nature of crude oil refineries. Using surrogate models instead of theoretical models can reduce costs and make the development process more manageable. To this end, we propose a method that optimizes the amount of chemicals added to prevent corrosion in crude oil refineries using an analytical method that relies on surrogate models. In order to evaluate the applicability and performance of the proposed method, an application was carried out in a refinery, and positive results were observed in the short term.