Çocuklarda kalp cerrahisi sonrası dren açıklığını sürdürmede iki farklı yöntem kullanımının kanama miktarı yaşam bulguları ve oksijen satürasyonu üzerine etkisinin belirlenmesi
Determining the effects of using TWO methods to protect drainage in children
  1. Tez No: 647851
  2. Yazar: GÖKSU GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAN ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kardiyovasküler cerrahi sonrasında çocuklarda, hava, kan veya diğer sıvıların plevral ve mediastinal boşluklarda birikmesini önleyerek hemodinamik stabilitenin devam etmesi ve izlem için sıklıkla göğüs ve mediasten drenleri kullanılmaktadır. Bu izlem sırasında ek cerrahiye neden olabilecek en önemli komplikasyon drenaj tüplerinin tıkanmasıdır. Bu araştırma kalp cerrahisi sonrası göğüs ve mediasten dreni bulunan çocuklarda, dren açıklığını sürdürmede sağma ve emme yöntemlerinin kullanımının kanama miktarı, yaşam bulguları ve oksijen satürasyonu üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın kontrol grubununu dren açıklığını sağlamaya yönelik bir işlem uygulanmayan, deney gruplarını ise emme ve sağma yöntemi uygulanan 1-12 ay yaş arası toplam 90 hasta çocuklar oluşturdu. Her grup için kanama miktarı, yaşam bulguları ve oksijen satürasyonuna ilişkin veriler, hasta yoğun bakım ünitesine kabul edildiği andan itibaren başlamak üzere ameliyat sonrası 6 saat boyunca takip edilerek kaydedildi. Araştırma sonucunda dren açıklığı sürdürmede bir yöntem tercih edilmezse kalp hızı üzerinde artışa sebep olunabileceği, bir yöntem kullanılması vücut sıcaklığı değerleri, kan basıncı değerlerinde stabiliteyi devam ettirdiği ve hemodinamik sürece zarar vermediği, emme yönteminin kullanılmasının oksijen satürasyonu ve solunum sayısında olumlu yönde stabiliteyi sağladığı belirlendi. Bununla birlikte dren açıklığını sağlamada emme yönteminin kullanımının kanama miktarının kontrolünde olumlu etki yarattığı, hekim kararı doğrultusunda tercih edilebileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Following cardiovascular surgery, chest and mediastinal drains are often used in children for preventing air, blood or other fluids from accumulating in pleural and mediastinal spaces, as well as the continuation of hemodynamic stability and follow-up. During this follow-up, the most significant complication that might cause an additional surgery is the blockage of drainage tubes. This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of using milking and sucking methods in maintaining the drain patency following a heart surgery in children with chest and mediastinal drains on the amount of bleeding, vital signs, and oxygen saturation. While the control group of the study comprised 1-12 month-old children (n=30) to whom no procedure regarding the maintenance of drain patency was applied, the experimental groups consisted of 1-12 month-old children to whom the sucking method (n=30) and the milking method (n=30) were applied. For each group, the data concerning were recorded by following up the patient for six hours following the surgery as from the moment she/he was admitted to the intensive care unit. As a result of the study, it was found that an increase might be caused in the heart rate unless a method was chosen in maintaining the drain patency; using the sucking method provided a positive stability in terms of oxygen saturation and respiratory rate. In addition, it was determined that the use of the sucking method in the maintenance of drain patency created a positive effect on controlling the amount of bleeding.