TV yayıncılığında yeni ekran kullanımı: Game of Thrones dizisi bağlamında transmedya hikâyeciliği
Use of new screens in TV broadcasting: Transmedia story in the context of the Game of Thrones series
- Tez No: 648023
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS TAYANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Transmedya hikâyeleri gelişen ve büyüyen çapraz anlatı formlarının esas alındığı dinamik modellerden oluşmaktadır. Anlatılar kurgulanırken bir proje kapsamında oluşturulmakta ve değişik kombinasyonlar ile bir araya gelmektedir. Her anlatı formu izleyicisini ya da okuyucusunu hedef almaktadır. Ancak zincirleme anlatı yapılanması ile oluşan bu projeler, izleyicisini üretim sürecine dâhil ederek, üreten tüketicilerin mevcudiyetini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, bir transmedya projesi olarak kurgulanan“Game of Thrones”dizisinin anlatı birimleri incelenmiş ve kullanıcılar tarafından oluşturulan inceleme ve teori videoları içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, katılımcılar tarafından üretilen içeriklerin, diğer izleyicilerin hikâye evreninin derinliklerine inmesi için bir basamak oluşturduğu ve rehberlik görevi üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transmedia stories consist of dynamic models based on evolving and growing cross narrative forms. While the narratives are fictionalized to, they are created within a project and come together with different combinations. Each narrative form is aimed at its audience or reader. However, these projects which are formed with a chain narrative structuring, include the audience in the production process and reveal the presence of producing customers. In this study, narrative units of the“Game of Thrones”series, which was designed as a transmedia project were examined and the analysis and theory videos created by the users were analyzed by the content analysis method. As a result of there search, it has been determined that the content produced by the participants constitutes a step for the other viewers to go deep into the story universe and acts as a guide.