Trafik kazaları ve ekonomik büyüme ilişkisinin yumuşak geçişli panel regresyon yöntemiyle incelenmesi
Analysis of the relationship between traffic accidents and economic growth by smooth transition panel regression method
  1. Tez No: 648123
  2. Yazar: ARDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECLA TEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Trafik, Econometrics, Traffic
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Doğrusal regresyon modelleri, iktisat alanı başta olmak üzere pek çok alandaki bir takım olaylar veya durumlar arasındaki karmaşık ilişkileri açıklamada yetersiz kalmaktadır. Doğrusal olmayan regresyon modelleri ise, doğrusal regresyon modellerini de kapsadığından bu karmaşık ilişkileri açıklamada daha kapsayıcı ve güvenilirlerdir. Bu kapsamda, çalışmada doğrusal olmayan panel regresyon modelleri incelenmiş ve doğrusal olmayan panel regresyon modellerinden biri olan yumuşak geçişli panel regresyon (YGPR) yöntemi kullanılarak, OECD ülkelerinde 1996-2017 yılları arasında meydana gelen trafik kazaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkide kişi başına düşen GSYİH düzeyinin rolü üzerine bir uygulama yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda; kişi başına düşen GSYİH düzeyine ait eşik parametresi 10,919 (55.215,55 $) olarak hesaplanmıştır. Dolayısıyla bu eşik seviyesinin altında trafik kazaları artmakta iken, eşik seviyesinin üzerinde olması durumunda trafik kazaları azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Linear regression models are inadequate to explain the complex relationships between a number of events or situations in many fields, especially in the field of economics. On the other hand nonlinear regression models, are more inclusive and reliable in explaining these complex relationships since they also include linear regression models. In this context, the role of GDP per capita in the relationship between traffic accidents and economic growth in OECD countries between 1996-2017 using the smooth transtion panel regression models which is one of the nonlinear panel regression models, examined and an application was made about this subject. According to the results obtained; The threshold parameter for the GDP level was calculated as 10,919 (55.215,55 $). Therefore, while traffic accidents increase below this threshold level, traffic accidents decrease if they are above the threshold level.