Büyükşehir belediye çalışanlarının örgüt kültürü ve örgütsel bağlılıklarının araştırılması: Karşılıklı bir analiz
Investigation of organizational culture and organizational commitment of metropolitan municipality employees: A comparative analysis
- Tez No: 648124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ TANSOY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Örgütlerin temel hedeflerine ulaşmaları bakımından önemli olan örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık kavramlarının, kurumların yönetimsel yaklaşımlarına yön vermek ve çalışanları bir arada tutma, performans ve motivasyonlarına olumlu etkiler katmak için kullanılan birer araç olarak değerlendirildiği gözlemlenmektedir. Örgüt bünyesinde yer alan her bir bireyin oluşumu veya sürekliliği aşamasında katkı sağladığı örgüt kültürü, kişilerin ortak değerler ve davranışlar geliştirmeleridir. Diğer kavram olan örgütsel bağlılık ise kişilerin mensubu oldukları örgüt ile ilişkisini, örgüte bağlılık oluşup oluşmadığını ve oluştuysa bağlılık düzeyini ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmada iki farklı büyükşehir belediyesinin örgütsel kültür ve örgütsel bağlılık düzeyleri araştırılarak karşılaştırma yapılmıştır. Bu doğrultuda demografik özellikler, Örgüt Kültürü ve Örgütsel Bağlılık ölçekleri“A”belediyesinde 195,“B”belediyesinde 147 büro çalışanına uygulanmıştır. Elde edilen veriler üzerinde frekans analizi, faktör analizi, güvenilirlik analizi, normallik analizi ve t-testi uygulanmış, t-testi sonucunun verileri üzerinde Cohen (1988)'in d formülü kullanılarak etki büyüklüğü hesaplanmıştır. Yapılan t-testi sonucunda iki büyükşehir arasında ÖK ve alt boyutları ve ÖB ve alt boyutları arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Ve elde edilen bu sonuçların literatüre katkı sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is observed that the concepts of organizational culture and organizational commitment, which gain importance in terms of achieving the basic goals of organizations, are used as a tool to guide the managerial approaches of the institutions and to add positive effects on keeping employees together, performance and motivation. The organizational culture that each individual within the organization contributes to during its formation or continuity is the development of common values and behaviors. The other concept, organizational commitment, reveals the relationship of individuals with the organization they belong to, whether there is a commitment to the organization, and if so, the level of commitment. In the study, the organizational culture and organizational commitment levels of two different metropolitan municipalities were researched and compared. Accordingly, the demographic characteristics, Organizational Culture and Organizational Commitment scales were applied to 195 office employees in“A”municipality and to 147 office staff in“B”municipality. Frequency analysis, factor analysis, reliability analysis, normality analysis and t-test were applied on the data obtained, and the effect size was calculated using the d formula of Cohen on the data of the t-test result. As a result of the t-test, a significant difference was found between the two metropolitan areas between the Organizational Culture and its sub-dimensions, and between the Organizational Commitment and its sub-dimensions. And these results are thought to contribute to the literature.