The effects of environmental quality parameters on the feeling of security issue in 19 Mayis neighborhood, Kadikoy, Istanbul
- Tez No: 648191
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Kadıköy'de bulunan 19 Mayıs Mahallesi'nin, hızlı popülasyon büyümesinin oluşturduğu heterojenite, suç oluşumuna maruz kalma korkusunu ve güvenlik endişelerini tetiklemiştir. Bu tezde, 19 Mayıs Mahallesi'nde, çevresel kalite parametreleri bağlamında, mahallede oluşan heterojenitenin yarattığı güvenlik ihtiyacı, yerleşim bölgeleri ve ticari alanlar gibi farklı sokak dokuları, çöplük alanları, şiddet içerikli duvar yazılarının bulunduğu bölgeler, aydınlatmaların yetersiz olduğu sokaklar, bozuk yaya yolları, sokakta bulunan yapıların giriş kat aktiviteleri, inşaat alanlarının oluşturduğu dar sokaklar, apartman girişlerinin ve pencerelerin yönelimleri üzerine bir araştırma yapılması amaçlanmıştır. Kullanıcı özellikleri kapsamında, kullanıcıların yaşları, cinsiyetleri, meslekleri, konutta oturma lokasyonları, konutta oturma süreleri, çevresel kalite parametrelerini değerlendirmeleri, sıklıkla kullandıkları sokaklar, herhangi bir suça maruz kalıp kalmadıkları, hangi sokaklarda kendilerini güvensiz hissettikleri ve sokaklarda ve mahalle içerisinde kendilerini güvende hissedip hissetmedikleri, internet vasıtasıyla görüşme ve anket çalışmaları ile araştırılmıştır. Bu bağlamda, katılımcıların kullandıkları sokaklar, önem derecelerine göre birincil, ikincil ve üçüncül sokaklar olmak üzere derecelendirilmiştir. Öte yandan, mekânın sentaktik parametrelerinin analiz edilebilmesi için, sokakların önem derecesine ve güvenlik duygu düzeylerine göre erişilebilirlikleri, görülebilirlikleri ve entegrasyon değerleri DepthmapX (UCL Yazılımı) vasıtası ile irdelenip, yorumlanmıştır. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında, kentsel mekandaki güvenlik duygusuna etki eden çevresel kalite parametreleri incelenmiş, güvenlik duygusu ile çevresel kalite parametrelerinin ilişkisininin, yapılan korelasyonlara göre istatistiksel açıdan anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, kent mekanındaki yetersiz aydınlatma, heterojenite, alanda şiddet içerikli grafiti unsurlarının varlığı, inşaat alanlarının varlığı, bozuk kaldırımlar ve erişim kolaylığı gibi parametreler de güvenlik duygusunu etkileyici nedenleri olarak saptanmıştır. Gözlem çalışması sonucunda güvenlik duygu düzeyini etkileyen nedenler, ana caddelerde yoğunluğun oluşturduğu heterojenite problemi iken, ikincil ve üçüncül sokaklarda ise yetersiz aydınlatma, çöp alanlarının, şiddet içerikli graffiti yazılarının, inşaat alanlarının ve bu inşaat alanlarının daralttığı kaldırımların varlığı olarak tespit edilmiştir. Benzer şekilde, ana caddelerde de inşaat alanları, çöp alanları ve inşaat alanlarının daralttığı yollar ve kaldırımlar gözlenmiştir. Kullanıcı karakteristiklerine göre, katılımcılar apartman giriş ve çevrelerindeki aydınlatmaların kalitesini yetersiz bulmaktadır. Bu bağlamda, katılımcıların çoğunluğu apartman girişlerinin güvenlik düzeyini yetersiz bulmakta olup, gece vakti yalnız yürürken kendilerini güvende hissetmemektedirler. Buna ek olarak, aydınlatma kaliteleri, apartman girişlerinin güvenliği, yalnız yürümenin güvenlik düzeyi ve sokaklardaki güvenlik duygusu arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar elde edilmiştir. Öte yandan, mekansal dizim teorisi yardımıyla, 19 Mayıs Mahallesi'nde bulunan ve katılımcıların güvensiz bulduğu sokakların incelenebilmesi için aksiyal analiz yapılmıştır. 19 Mayıs Mahallesi'nde, ana caddelerdeki yoğunluk heterojeniteye sebep olurken, aynı zamanda insanların kendilerini güvende hissetmemelerine sebep olmaktadır. Bu bağlamda, 19 Mayıs Mahallesi'nde, entegrasyon değeri yüksek çıkan sokaklarda, güvenlik duygu düzeyinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, mahalledeki düşük yoğunluğun yarattığı düşük heterojenite seviyesi nedeniyle, insanlar düşük entegrasyon değerine sahip sokaklarda kendilerini güvende hissetmektedirler. Anahtar Kelimeler güvenlik duygusu, çevresel kalite parametreleri, kullanıcı karakteristikleri, mekan sentaksı, 19 Mayıs Mahallesi, Kadıköy, İstanbul
Özet (Çeviri)
Due to the rapid population growth, the presence of heterogeneity in 19 Mayıs Neighborhood in Kadıkoy triggered the fear of being exposed to crime and security concerns. In the current thesis, in 19 Mayis Neighborhood, within the scope of environmental quality parameters, it is aimed to research the security need caused by the heterogeneity, different street patterns such as residential areas and commercial areas, littering areas, areas with violent graffiti, streets with poor lightings, distorted sidewalks, entrance floor activities, narrow streets formed by construction areas, the orientation of apartment entrances and windows. Within the scope of user characteristics, age, gender, professions, residency locations, and residency durations of users, their evaluation of the environmental quality parameters, the streets that they often use, whether they exposed to any crime occurrence, the streets that they feel insecure, and whether they feel secure on the streets and in the neighborhood were investigated through interview via internet and questionnaire studies. In this context, streets that the participants use are classified as main, secondary and tertiary streets according to their importance levels. On the other hand, in terms of analyzing the syntactic parameters of space, the accessibility, visibility and integration values of the streets were examined and interpreted according to the level of importance and security feeling levels through the DepthmapX (UCL Software). As a result, in this thesis, environmental quality parameters that affect the feeling of security in urban space were examined, and the relationship between the feeling of security and environmental quality parameters was found to be statistically significant. In this context, parameters such as inadequate lighting, heterogeneity, the presence of graffiti elements with violent content in the area, the presence of construction sites, distorted sidewalks, and ease of access in the urban space were also effective causes of the security feeling. As a result of the observation study, while the reasons affecting the level of security feeling were the heterogeneity problem caused by the density on the main streets, inadequate lighting, littering areas, violent graffiti writings, construction areas and sidewalks narrowed by these construction areas were determined on the secondary and tertiary streets. Respectively, construction areas, littering areas, and roads and sidewalks narrowed by construction areas were observed on the main streets. According to the user characteristics, participants found the lighting quality of the entrance of the apartment entrances and their surroundings as inadequate. In this context, the majority of the participants found the security level of the apartment entrances as inadequate, and they do not feel secure while walking alone at night time. Also, statistically significant correlations were obtained between lighting qualities, the security of apartment entrances, the security level of walking alone, and security feeling on the streets. On the other hand, the axial analysis was carried out in terms of analyzing the streets that the participants found as insecure in 19 Mayis Neighborhood with the help of space syntax theory. While the density of the main streets causes heterogeneity in the 19 Mayıs Neighborhood, it also causes people not to feel secure. In the 19 Mayıs Neighborhood, the streets with high integration value were found to have a lower level of security feeling. Besides, due to the low level of heterogeneity created by low density in the neighborhood, people feel secure on the streets with the low integration value. Keywords feeling of security, environmental quality parameters, user characteristics, space syntax, 19 Mayis Neighborhood, Kadikoy, Istanbul