A study of lightweight cryptography
Hafif siklet kriptografi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 648336
  2. Yazar: ZELİHA ÇAMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY, DOÇ. DR. FATİH SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmeler çok hızlı bir şekilde olmaktadır. Bu teknolojik gelişmeler ile birlikte internet de değişmektedir. Önceden insanlar interneti birbirlerine bağlanmak için kullanırken, son yıllarda, internet daha çok cihazları birbirine bağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu cihazlar, masaüstü bilgisayarları veya tabletler gibi güçlü bilgisayarlar olabildiği gibi, RFID etiketleri veya sensör ağları gibi kaynak kısıtlı cihazlar da olabilmektedir. Bu kısıtlı cihazlar söz konusu olduğunda, günümüzde kullanılmakta olan kriptografik algoritmalar, güvenlik ve performans açısından yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle, kısıtlı cihazların limitleri göz önünde bulundurularak tasarlanan özel algoritmalara, hafif siklet algoritmalara, ihtiyaç vardır. Bu ihtiyaçtan dolayı, hafif siklet algoritmaları standartlaştırmak için, NIST bir proje başlatmıştır. Bu tezde, öncelikle hafif siklet algoritmaları açıklayıp, bu algoritmalara iki tane örnek veriyoruz. Ardından NIST'in başlatmış olduğu projeyi özetliyor, son olarak ise bu projenin ikinci turuna kalmış bir algoritma olan ASCON'dan bahsederek tezi tamamlıyoruz.
Özet (Çeviri)
Technology is evolving rapidly and with technology, the internet is also changing. People used to use internet to connect to each other. But with the changes in recent years, the internet is starting to be used more to connect devices to each other. These devices can range from powerful computing devices, such as desktop computers and tablets, to resource contrained devices, such as RFID tags and sensor networks. When it comes to these constrained devices, conventional cryptographic algorithms fail to provide necessary security and performance. Therefore, specific algorithms, designed with the limitations of constrained devices in mind, called lightweight algorithms are needed. For this reason, NIST has started a Lightweight Cryptography Project to standardize lightweight algorithms. In this thesis, we first explain what lightweight cryptography is, along with its target devices and performance metrics and give two examples of lightweight algorithms, block cipher PRESENT and stream cipher TRIVIUM . After that, we summarize the Lightweight Cryptography Project and give its timeline. Lastly, we talk about ASCON , one of the second round algorithms of the Lightweight Cryptography Project.