Characterization of the role of a novel mitotic exit inhibitor in S. cerevisiae
Yeni bir mitozdan çıkış inhibitörünün moleküler rolünün ekmek mayasında karakterizasyonu
- Tez No: 648335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOCA ÇAYDAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Saccharomyces cerevisiae adıyla bilinen ekmek mayası, iğ ipliği oryantasyonun asimetrik hücre bölünmesi üzerine etkisini incelemek açısından ideal bir modeldir. S. cerevisiae'daki her hücre bölünmesi asimetriktir ve farklı özelliklere sahip genç bir yavru hücre ile yaşlı bir anne hücre meydana getirir. Anne ve yavru hücrenin herbirine eşit birer DNA kopyası aktarabilmek için ekmek mayası iğ ipliğini polarite ekseni boyunca yönlendirir ve uzatır. Eğer iğ ipliği düzgün yönlendirilmezse, iğ ipliği yönü kontrol noktası (SPOC) adı verilen bir gözetleme mekanizması hücrelerin mitozdan çıkışını, hücreler iğ ipliği yönünü düzeltene kadar, engeller. Eğer SPOC mekanizması düzgün işlemezse, hücreler genom kararlılığını kaybeder, poliploidi ve anöploidi görülür. Kısaca, SPOC ekmek mayası için elzem bir kontrol noktasıdır. Buna rağmen, SPOC mekanizmasının nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılmamıştır. Bu çalışmada, SPOC mekanizmasında görevli yeni bir protein keşfettik. Bud14 adlı bu proteinin, protein fosfataz 1 (PP1) Glc7 ile birlikte çalışarak, mitozdan çıkışı baskıladığını gösterdik. Bud14'in genomdan silinmesi iğ ipliğinin yanlış yönlendiği durumlarda çok çekirdeklilik fenotipine neden oldu ve mitozdan çıkış mutantlarının mitozdan çıkışına destek oldu. Bud14 ve Glc7 ile etkileşiminin, Bud14'ün SPOC fonksiyonu için gerekli olduğunu gösterdik. Glc7'e bağlanamayan Bud14 mutantlarında SPOC mekanizmasının çalışmadığını gözlemledik. Aynı zamanda, bu mutantlar mitozdan çıkış mutantlarının yaşarlılığını da geri getirmedi. Bud14-Glc7'nin mitozdan çıkışı baskılayıcı rolünün, Bud14'ün formin regülasyonundaki rolü üzerinden olmadığını gösterdik, formin Bnr1'a bağlanamayan Bud14 mutantı mitozdan çıkışı inhibe etme rolünü gerçekleştirebiliyordu. Bud14-Glc7'nin mitozdan çıkışı baskılayıcı görevinin Bfa1'in anafazda defosforilasyonunu sağlayarak gerçekleştirebileceği gösteren sonuçlar elde ettik. Elde ettiğimiz veriler, Bud14-Glc7'nin SPOC kinazı Kin4'a paralel bir şekilde SPOC'un en aşağıdaki efektörü Bfa1'i regüle ederek mitozdan çıkışı inhibe ettiğine işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
Saccharomyces cerevisiae, also known as the budding yeast, is an ideal model for investigation of how spindle orientation impinges on asymmetric cell division. Every cell division in S. cerevisiae is asymmetric, giving rise to a young daughter and an old mother cell with distinct fates. The budding yeast, orients and elongates its mitotic spindle along its polarity axis in order to segregate one copy of its genomic DNA to the daughter cell. If accurate positioning of the mitotic spindle fails, a surveillance mechanism, named the Spindle POsition Checkpoint (SPOC), prevents cells from exiting mitosis unless the spindle orientation is corrected. Such mitotic arrest provides cells time to align their spindle correctly before cell division is completed. Mutants with a defective SPOC loss their genomic integrity, become multiploid and aneuploid. Thus, SPOC is a crucial checkpoint for the budding yeast. Yet, a comprehensive understanding of how SPOC mechanism works is lacking. In this study, we identified Bud14 as a novel checkpoint protein. We showed that Bud14 in association with the type 1 protein phosphatase, Glc7, has a mitotic exit inhibitory function. bud14∆ cells accumulated multinucleated phenotypes when spindle positioning was impaired in these cells. In addition, deletion of BUD14 promoted growth of mutants defective in mitotic exit. The function of Bud14 in SPOC dependent on its ability to bind Glc7. Cells bearing versions of Bud14 that cannot interact with Glc7 was SPOC deficient. Furthermore, they were unable to rescue growth of mitotic exit mutants. Mitotic exit inhibitory role of Bud14 was not through its role in formin regulation as a Bud14 mutant that cannot bind to the formin Bnr1 was functional in terms of mitotic exit inhibition. Our data indicate that Bud14-Glc7 inhibits mitotic exit by promoting dephosphorylation of Bfa1 during anaphase. Our results support a model in which Bud14-Glc7 works parallel to the SPOC kinase Kin4 in regulating Bfa1, the most downstream effector of SPOC that inhibits mitotic exit.